5.00 / 1 oy

Koltuk süngeri ve elyafı nasıl seçilir?

Evdeki koltukların tamiri, döşemelerinin ve iç süngerlerinin değişimi konusunda yaptığım araştırma sürecinin en önemli aşamalarından birisi de koltukta kullanacağım süngerlerin ve elyafın seçimi olacak. Nereden buraya geldik diyecek arkadaşlar için;

bkz: Koltuk döşemesi değişimini kendim yapabilir miyim?

bkz: Koltuk döşemesi yapabilmek için zımba makinesi önerisi

bkz: Koltuk döşemesi için kumaş seçimi nasıl yapılır?

bkz: Koltuk kumaşının telleri nasıl sökülür?

bkz: Koltuk taban lastiği (taban kordonu) nasıl takılır?

Koltuk süngeri ve elyafı, koltuğun rahatlığını belirleyen en önemli unsurlardandır. Bir koltuğun ne kadar sert ya da yumuşak olacağına, hangi bölgelerinin dolgulu ve destekli olacağını bu süngerlerin ve elyafların nerelere ne kadar eklenmiş olduğu belirler. Ayrıca bu süngerlerin de kaymaması için bir ek astar ve tutkal kullanılması gerekir.

Herkesin bir oturma biçimi ve alışkanlıkları var. Özellikle yaşlı kişilerde televizyon karşısında fazla zaman geçiriliyor ise koltuğun hep aynı noktasına oturulması ve dirseklerle destek alınan noktanın da iyice çökmesi durumu gözlemlenir. Koltuğun süngerinin yenilenmeden bir süreden fazla kullanılması durumunda bu çöküntüler iyice artarlar ve artık sünger iyice tükendiği için suntaya basmaya ve sertlikten dolayı rahatsız olmaya başlarlar.

Ben de yeni öğrenmeye başlamış birisi olarak yıllardan beri çok karmaşık sistemleri olduğunu düşündüğüm bu koltukların aslında (mekanizmalı olanlar da dahil olmak üzere) çok basit prensipleri olduğunu anlamış oldum ve kendi koltuklarımı sökerek içlerini kendim yeniden doldurmaya ve kumaşlarını da kendim yenilemeye karar verdim. Bu kararımda bana çok yüksek döşeme yenileme fiyatları vererek destek olan döşemeci kardeşlerime de teşekkür ediyorum.

Koltuk minderi ya da kol desteği için kullanmak isteyeceğiniz süngerin sertlik derecesine göre istediğiniz tipteki süngeri internetten de döşemecilerden de bulmak oldukça kolay. Eski süngerleri çıkarttıktan sonra bu süngerleri eklemek ve sabitlemek de her ne kadar alışkanlık gerektiyiyorsa da özenle yapıldıktan sonra atom fiziği değiller sonuçta. Elyaf deseniz döşemelik elyaf diye arattıktan sonra istemediğiniz kadar ürün zaten karşınıza çıkıyor.

esmer melek

17.03.2021 22:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 11 Ocak 2022 02:59
    0

    totonuzun altına koyduğunuz minderi biraz daha sert (dolgu malzemesi yoğun), sırtınızı yasladığınız minderi ise daha yumuşak süngerlerden seçin. çok daha rahat ve konforlu olur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Koltuk süngeri ve elyafı nasıl seçilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.