5.00 / 1 oy

Kırmızı pul biber neden sararır?

Kırızı pul biber, normalde zaten pek tadı olan bir baharat değil. Ama özellikle yemeklerin sunumunda ve hazırlanmasında soslara ve yemeklere kırmızı rengi verebilmek için çok sık kullandığım bir baharat. Ama kırmızı pul biber ile bir süredir anlamsız bir renk değiştirme sorunu yaşıyorum.

Eve sürekli olarak kırmızı pul biber satın almaktan sıkıldım, çünkü bir ay geçtikten sonra kırmızı pul biberin rengi sarı ile yeşil arası bir renge dönüyor ve hem bozulduğu düşüncesi ile hem de yemeklere kırmızı baharat görselini ekleme yetisini kaybettiği için çöpe atıp yenisini alıyorum.

Kırmızı pul biberi nereden ve hangi markadan alırsam alayım her seferinde aynı şey olduğu için acaba saklama koşullarında mı bir hata yapuyorun diye merak etmeye başladım ve internette de yanıtını bulamayınca buradan sorayım dedim, kırmızı pul biberin rengi neden sararır?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer bağlantılar için;

bkz: Kokoreç Yerken Hangi Baharatlar Atılır ve Güzel Gider?

bkz: Yumurta ile güzel giden baharat tavsiyeleri

bkz: But Jolokya biberini nereden sipariş verebilirim?

bkz: Taze Biberiye yenir mi?

bkz: Biber ve Domates Salçası Neden Hemen Küflenir?

bkz: Biberlerde uyanma öncesi yapılması gereken işlemler

nevall

27.07.2021 07:54

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 27 Temmuz 2021 10:11
    33

    aynı sorunu birkaç ay ben de yaşadıktan sonra sorunun dediğiniz gibi saklama koşullarından kaynaklandığını fark ettim ve kırmızı pul biberi sakladığım yer ile sakladığım baharatlığı değiştirince de sorun düzeldi.

    Eğer kırmızı pul biberi şeffaf (içini gösteren bir cam gibi bir baharatlıkta) saklıyorsanız ve saklama alanınız da güneş gören bir yerde ise kırmızı pul biber güneşi görünce rengi soluyor ve sarımsı bir renge dönüşüyor. Çözüm olarak baharatlığınızı değiştirin (şeffaf olmasın) ve mutfakta güneşi görmeyen bir yerde muhafaza edin.

  • 16 Kasım 2021 11:43

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kırmızı pul biber neden sararır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.