5.00 / 1 oy

Yerba mate çayı nedir ve nereden bulunur?

Yerba mate çayı, özellikle Arjantin'de ve çeşitli Güney Amerika ülkelerinde (yaygın olarak Brezilya, Uruguay, Şili, Bolivya gibi ülkeler) bizdeki siyah çaya eşdeğer sıklıkla tüketilen çay türüdür. Bizdeki çay tiryakiliği gibi nasıl İngiltere'de de çay kültürü çok gelişmiş ise Arjantin için de tiryakilik boyutunda tüketilen çay türü yerba mate çayıdır.

Yerba mate çayı da bizdeki siyah çay gibi sıcak içilir. tat olarak daha acı bir tadı vardır ve bitki olarak da ilex paraguariensis bitkisi demlenir. İçimi ise bizdeki gibi doğrudan bardaktan değildir, bombilla adı verilen metal ve ucu yassı bir pipet yardımıyla içilir.

Yerba mate çayının faydaları da yakın zamanda internette ve televizyonda yazılır oldu, ancak sipariş verebilmek için halen pek fazla seçenek yok. Ancak olur da Güney Amerika'ya gidecek olursanız bu çayın tadına bakmanızı öneririm.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Tavşan kanı çay demleme tüyoları

bkz: Çay demir eksikliğine neden olur mu?

bkz: Çay kaç dakikada demlenir?

bkz: Çay kaç dakikada demlenir?

bkz: Çayın üstündeki yağ tabakası neden olur?

bkz: Moringa çayı nedir? Faydaları nelerdir?

bolat01

12.07.2021 20:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yerba mate çayı nedir ve nereden bulunur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.