5.00 / 1 oy

Müsilaj (Deniz Salyası) varken taze balık yemek güvenli mi?

Müsilaj oluşumu Marmara denizinden sonra Ege ve Karadeniz kıyılarında da görülmeye başlanmış. Müsilaj gözlemlenen kıyılarda denize vuran balıklar zaten denizin, içerisindeki ekosistem için sağlıklı ortamı sağlayamadığının göstergesi. Uzmanlar da deniz salyası gözlemlenen bölgelerden yakalanan balıkların yenmemesi gerektiği konusunda uyarılar yapıyorlar.

Peki balıkçımıza gittiğimizde hangi balığın nereden geldiğini nereden bilebiliriz? Tutulduğu bölgede müsilaj var mı yok mu, balık sağlıklı mı zararlı mı zehirli mi nasıl emin olacağız? Acaba en sağlıklı seçenek bir süre taze balık yememek ve balıklardan aldığımız gıdaları konserve ton balığı gibi ürünlerden almak mıdır?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Müsilaj (Deniz Salyası) bu yıl ortaya çıkmasının sebepleri nelerdir?

bkz: Fümelenecek Balık Nasıl Salamura Edilir?

bkz: Türkiye'nin en kalabalık şehirleri sıralaması

bkz: Balık Mangalda Nasıl Pişirilir?

bkz: Fırında balık fanlı mı pişer fansız mı?

bkz: Çocuklar için kılçıksız balık tavsiyeleri

leylaa

05.07.2021 14:22

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 4 Aralık 2021 16:09
    0

    müsaliaj korkusuyla tüm yazı balık yemeden geçirdik ailecek, ama artık çevremizdeki insanların da balık yemekten bir zarar görmediklerini görerek ve balık sezonu da açıldığı için biz de rutin olarak balık yeme alışkanlıklarımıza geri döndük. olumsuz bir durum şimdilik gözlemlemedik kendimizde

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Müsilaj (Deniz Salyası) varken taze balık yemek güvenli mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.