5.00 / 1 oy

Taze Biberiye yenir mi?

Biberiye bildiğimiz gibi ince yaprakları olan bir bitki ve evlerimizde ya da bahçelerimizde yetiştirmeye de çok müsait bir bitki. Özellikle youtube'da ve televizyonda şeflerin biberiye kullanımı konusunda paylaştıkları bilgilerden sonra da evlerde yemek tariflerinde çok fazla kullanılır oldu.

Biberiye, taze olarak ısırılarak yenebilen türden (maydanoz ya da nane gibi bir yeşillik değil) bir bitki değil, ama taze biberiyeyi kullanabileceğiniz iki yer var. Bunlardan birincisi etlerinizi pişirirken ya da marine ederken lezzetini vermesi için içine taze biberiye ekleyebilirsiniz (en sonda çıkartmak şartıyla), ikinci kullanımı ise limonata hazırlarken yine içine tadını vermesi için bir süre limonata içinde bekleterek sonra geri alabilirsiniz.

Biberiyenin bir diğer kullanımı ise kurutulduktan sonra baharat olarak yemeklere ufalanarak serpilmesi şeklindedir. Bunun haricinde zaten yoğun bir tadı olduğu için yenilmez ve yemenizi de tavsiye etmem. Zaten hafif dikenimsi bir yapısı olduğu için damağınıza ve diş aralarınıza saplanıp kalması da olasıdır.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Biberiye bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Biberiye bitkisi evde nasıl yetiştirilir?

bkz: Evde Limonata Nasıl Yapılır?

bkz: Nisan Ayında Hangi Balıklar Yenir ve Balık Tavsiyeleri Nelerdir?

bkz: Aloe Vera Yenir mi?

bkz: Kuzu Eti Nasıl Marine Edilir?

aylahanim

10.05.2021 21:45

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 27 Ekim 2021 22:01
    0

    yenmez, ama taze biberiye ile çok güzel et marine edilir. dana etine de güzel bir lezzet veriyor ama özellikle kokusundan rahatsız olunan koyun etleri için taze biberiye ve kekik gerçekten çok etkili.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Taze Biberiye yenir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.