5.00 / 1 oy

Yumurta ile güzel giden baharat tavsiyeleri

Yumurtayı çoğu insan tuz bile koymadan yer. Ama benim için her yumurta, üzerine doğru miktarda ve doğru baharatların konulması ile lezzeti artırılmak üzere yeni bir fırsattır. Bu yazıyı da sitedeki baharat yazılarını görünce eklemek istedim ve yazar arkadaşların da yumurta üzerine yakıştırdıkları baharatlar hakkındaki seçimlerini yazmalarını bekliyorum.

Benim için (aslında sadece benim için değil, yumurtanın yapısı bu 😁😁) yumurta, iki farklı katmandan oluşur ve her katmanın da farklı baharatlarla güzel gitmesi gibi bir durum söz konusu. İdeal yumurta pişme şekli, rafadan ile kaynamış arasındaki kayısı kıvamı denen kıvamdır ve bu maddede sayacağım baharatlar da en güzel bu kıvam ile birlite gider. Kayısı kıvamında pişmiş yumurtanın üst beyaz kısmını ince tuz ve taze çekilmiş karabiber ile yemeyi çok severim. Yumurtanın kabuğu, düzgün şekilde temizlendikten sonra itinayla bahratlanır ve tek bir kaşığa sığacak şekilde temizce alınır ve afiyetle yenilir. Altındaki katmana ise biraz daha irice taneleri olan tuzları koymayı ve hafifçe eriyerek dağılmalarını seviyorum. Benim buradaki tercihim de deniz tuzu oluyor. Tuzun yanına da yine taze çekilmiş karabiber ve taze kimyon koymayı çok seviyorum. Çay kaşığı ile yumurta yiyorum ve yemeden iyice karıştırıp bu baharatların homojen olarak dağıldığına emin oluyorum. Tabi bunca uğraşı verecekseniz yumurtanın da bu baharatların hakkını vermesi ve hem lezzetli hem de büyükçe olması gerekiyor. Köy yumurtası ya da gezen tavuk yumurtalarının irileri bu tarifin hakkını verecektir.

Eğer sahanda yumurta için konacak baharatlardan bahsediyorsak, bu üstte yazdığım baharatlara ek olarak isot (gerçek isot) ve yenibahar baharatlarını öneriyorum. Bu baharatları tadında kullanarak yumurta sevmeyenleri bile yumurta aşığı haline getirebilir; ya da yumurta diyeti gibi diyetler yapıp da yumurta tadından/kokusundan hoşlanmıyorsanız yumurtanızı inanılmaz lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Bu arada yazdığım tüm baharatlar için taze olmaları şarttır. Karabiberi mümkünse kendiniz top olarak alıp evinizde çekmelisiniz. Kimyon konusunda ise ilginç bir nüsans var, çünkü taze kimyonu satın almanız biraz zor. Bunun sebebi ise muhtemelen taze kimyonların hem et yemekleri (kebapçılar ve sakatatçılar) hazırlayan restoranlar tarafından toptan olarak satın alınması diye düşünüyorum. Hayatınızda yediğiniz en lezzetli kimyonların kebapçıda yediğiniz kimyonlar olması ve paketli olarak hazır satın aldığınız kimyonların bu lezzeti vermemeleri tesadüf değildir.

Editör editi: benzer yazılar için;

bkz: Nusret'in Kullandığı Deniz Tuzu Nedir?

bkz: Mükemmel Tuz Tavsiyesi - Fleur De Sel

bkz: Kaya tuzu kullanmak böbreklere zararlı mı?

bkz: Kokoreç Yerken Hangi Baharatlar Atılır ve Güzel Gider?

bkz: Meaty&Cheesy Baharat Seti Yorumları

bkz: IKEA Baharat Önerileri

turgay dikgez

22.03.2021 10:36

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 13 Mayıs 2022 18:37
    0

    sarısı için özellikle kimyon çok yakışıyor. onun dışında tuz karabiber de zaten olmazsa olmaz. bir de karabiberi taze öğütürseniz tadından yenmez

  • 28 Haziran 2022 14:31
    0

    kimyonu iyice yaydığınızdan emin olun, tek bir yerde öbek olarak toplanan kimyon lezzetten çok eziyet oluyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yumurta ile güzel giden baharat tavsiyeleri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.