5.00 / 1 oy

Dünyanın en pahalı baharatı hangisidir?

Dünyanın en pahalı baharatı olsa olsa ne kadar pahalı olabilir ki diye küçümsüyorsanız bence çok da küçümsemeyin, bu bilgileri ilk duyduğumda ben de inanamamıştım ama internetteki fiyatlarına bakarak da ne kadar pahalı olduklarını teyit edebilirsiniz.

Dünyanın en pahalı baharatı olan safran, internette 1 gramı ortalama olarak iran safranı adı altında 20-300 TL aralığında satılıyor. Fiyatı kalitesine ve türüne göre değişen safran için 2021 yılı itibariyle kilosunu 300.000 TL gibi fiyatlara görebilmeniz de mümkün.

Safranın bu kadar pahalı olmasının temel sebebi ise toplamasının ve yetiştirmesinin çok zor olması. 1 kg safran toplayabilmek için 60 kişinin 10 saat çalışması ve yaklaşık 200.000 - 300.000 tane safran çiçeğinden safran toplaması gerekiyor.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer başlıkalar için;

bkz: Yumurta ile güzel giden baharat tavsiyeleri

bkz: Kokoreç Yerken Hangi Baharatlar Atılır ve Güzel Gider?

bkz: Meaty&Cheesy Baharat Seti Yorumları

bkz: Baharat üretimi nasıl yapılır ve ne kadar yatırım gerekir?

bkz: IKEA Baharat Önerileri

bkz: Et Baharatı Tavsiyesi - Chef Paul Meat Magic

cenko

24.05.2021 15:17

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 3 Aralık 2021 00:50
    4

    geçen pirinç pilavında kullanmak için safran siparişi verecektim ben de, ama gerçek safran nereden sipariş edilir ve nasıl emin olunur içime sinmediği için sipariş etmekten vazgeçtim. baharat konularında uzman birisi varsa safran bahartı nereden satın alınmalıdır bilgi verse keşke.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dünyanın en pahalı baharatı hangisidir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.