5.00 / 1 oy

Kavram Yağı Nedir?

Sitede Kavram yağı Gömlek yağı Kuyruk yağı nedir faydaları zararları nelerdir? sorusunu çok geç gördüm ve bir süre önce özet bir cevap yazmaya çalıştım. Ama büyükbaş hayvanlarda bulunan yağları ve özelliklerini biraz daha detaylı olarak tanıtabilmek için haklarında birer yazı hazırlamak daha mantıklı geldi.

Kavram yağı, büyük baş hayvanlarının organlarının arasında bulunan yağlara kavram yağı adı verilir. Kavram yağı, büyükbaş hayvanların testis bölgelerinin ve çevresindeki but bölgesinde (bu bölgeye kavram adı verilir) yer alan organların çevresinde bulunan yağlardır.

bkz: Pançeta Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Sokum Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Rosto Nasıl Yapılır? Dana Nuar ile Patates Püreli Rosto Tarifi

bkz: Tranç Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bkz: Kontrnuar Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bkz: Nuar Nedir ve Nasıl Pişirilir?

Kavram yağı bekletildiğinde (soğuduğunda) donan bir yağ türüdür; sucuk, döner ve hazır köfte gibi ürünlerde de yaygın olarak kullanılır. Soğuduktan sonra sucuğun yağının donması kavram yağından (içinde gömlek yağı olursa daha çabuk donar) kaynaklanmaktadır. Ancak sıcak olan yağ donmaz ve dönercilerde yediğimiz dönerin de tabakta ya da ağızda yağının donmaması bundan kaynaklanır.

Yağın lezzetli olması durumu tüm kırmızı etlerde var, yağ ile hazırlanan yemekler de benzer şekilde daha lezzetli oluyorlar. Ama hangi yağın en masum ve hangisinin en tehlikeli yağ olduğu konusunda hiçbir yağın tam anlamıyla masum olduğunu düşünmüyorum. Gömlek yağı da kavram yağı da kuyruk yağı da bu sınırlamaya bence dahildir. Çöz yağından zaten hiç bahsetmiyorum bile.

volkanoxfb

01.02.2021 00:48

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kavram Yağı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.