5.00 / 1 oy

Permaweb Nedir?

İnternetin ne olduğunu fazlasıyla zaten biliyoruz, ama felsefi açıdan internetin olumsuz yönlerine bakacak olursak internet sadece anlık olarak geçerli olan bir bilgi kaynağı. Çünkü bugün girdiğimiz bir internet sitesi, sunucusundan ya da geliştiricisinden kaynaklı sebeplerle yarın erişilemez (404 not found) olabilir, içerisindeki bilgiler değiştirilebilir ya da bazı kısımları silinebilir. Dolayısıyla internette herhangi bir yerin dünü ile yarınının aynı olması garanti değil. Peki farklı bir internet deneyimi nasıl olabilirdi?

Permaweb, blockchain temelli (arweave) farklı bir web teorisini destekleyen bir internet teknolojisi. Bu internet deneyimi aşağıdaki kurallara sahip:

- Tüm siteler sunucu bağımsız ve sonsuza kadar kullanılabilir (serverless)

- Hiçbir içerik silinemez ya da değiştirilemez (adı da zaten permanent web olmasından geliyor)

- Blockchain altyapısına sahip olduğu için merkezi olmayan bir internet ağına sahip, dolayısıyla engellenmesi de mümkün değil

- Geliştiricileri için bakım giderleri yok

Permaweb konusu henüz çok yeni, ama arweave fiyatının kripto para borsalarında değerinin 2 dolardan 30 dolara tırmanması ile birlikte adı da duyulmaya başlandı. Eğer olur da kullanımı yaygınlaşır ise paralel bir internet anlamına gelebilir ve bu da yeni arama motorları ve yeni bir internet dünyası anlamına gelebilir. Ama içerisine eklenecek yasa dışı içeriklerden nasıl korunabileceği konusunda ise bir bilgi göremediği için zararlı içerik barındırması gibi de olumsuz bir potansiyele sahip.

 

Editör editi: benzer bazı diğer yazılar için;

bkz: internet nedir?

bkz: NAT (Network Address Translation) Nedir?

bkz: TCP/IP Nedir?

bkz: TCP Nedir?

bkz: Modem üzerindeki WAN portu nedir ve ne işe yarar?

bkz: DNS Nedir?

bora34

18.04.2021 20:53

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Permaweb Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.