5.00 / 1 oy

Roka tohumu nasıl dikilir?

Bugün paylaşmak istediğim üçüncü tohum çimlendirme yazısı da yine en sevdiğim yeşilliklerden birisi olan roka bitkisi hakkında olacak. Saksıda roka yetiştirmek ve roka tohumu çimlendirmek de yine pek bilinmese de çok kolay bir işlem olduğu için bu yazıyı okuyan insanları cesaretlendirmek ve yapmaları gereken işlemlerin ne kadar kolay olduğunu göstermek istedim.

Roka tohumları, genellikle kırmızı renkte ve küçük toplar şeklinde oluyorlar ve yine çimlendirmeleri oldukça kolay. Yumuşak ve geçirgen bir toprağa roka tohumlarınızı elinizle serptikten sonra üzerini 1 cm kadar toprak ile örtmeniz ve sulamanız yeterlidir. Kısa bir süre sonra zaten rokalar çıkmaya başlıyor.

Roka, ektikten yaklaşık bir hafta sonra çıkmaya başlıyor ve yeşil yeşil küçük noktalar giderek büyüyor ve ekim sıklığınıza göre de çoğalıyor. Özellikle benim gibi taze roka yemeyi seven arkadaşlar için çok ucuza satılan tohumlardan almalarını ve evlerindeki saksılarda yetiştirerek taze taze koparıp yemelerini tavsiye ediyorum.

 

Editör editi: sitede yer alan benzer içerikli bazı diğer başlıklar için;

bkz: Maydanoz tohumu nasıl dikilir?

bkz: Fesleğen tohumu nasıl dikilir?

bkz: Bamya Tohumu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

bkz: Chia tohumu ile yapılan birbirinden lezzetli tatlı tarifleri

bkz: Keten tohumu nasıl tüketilir?

bkz: Kabızlığa son: Probiyotik yoğurt içine chia tohumu eklemek

filiz nahya

14.05.2021 11:20

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Roka tohumu nasıl dikilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.