5.00 / 1 oy

Nane tohumu nasıl dikilir?

Nane, mutfakta en faydalı ve gerekli yeşilliklerden birisi olmasının yanı sıra saksıda yetiştirmesi de en kolay yeşilliklerden birisi olduğu için benim kişisel favorilerim arasında yer alıyor. Evinizde nane yetiştirmek için herhangi bir yerden nane dalı bulmanız da yeterlidir ve kısa sürede köklenerek zaten bütün saksınızı saracaktır ama bulamazsanız da internette satılan nane tohumlarından sipariş vererek kendiniz ev şartlarında nanelerinizi çimlendirebilir ve filizlendirebilirsiniz.

Nane tohumlarınızı çimlendirmek için de yine yumuşak, geçirgen ve tercihen besin değerleri de zengin bir toprağı nemlendirerek üzerine nane tohumlarını serpin ve nane tohumlarının üzerine de tohumlarınızı örtecek kadar ince bir toprak tabakası sererek can suyunu verin.

Naneler ekildikten yaklaşık 15 gün kadar sonra filizlenirler ve inanılmaz bir hızla da büyürler. Köklerini toprağa yer yer batırarak kök sayılarını artırabilir ve bahar aylarında toprak sıcaklıklarının ısındığı her dönemde bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

 

Editör editi: sitede yer alan benzer içerikli bazı diğer başlıklar için;

bkz: Roka tohumu nasıl dikilir?

bkz: Maydanoz tohumu nasıl dikilir?

bkz: Fesleğen (reyhan) tohumu nasıl dikilir?

bkz: Nane bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Sizce bu bitki nane olabilir mi?

bkz: Saksıda Nane Yetiştirmek ve Nane Ekimi

filiz nahya

14.05.2021 12:30

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nane tohumu nasıl dikilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.