5.00 / 1 oy

Maydanoz tohumu nasıl dikilir?

Maydanoz tohumlarnızı bir saksıya bu mevsimlerde ekerek kendi evinizde kendi saksınızda yetiştirdiğiniz maydanonları dalından ve taze olarak keyifle yemenin keyfine varabilirsiniz, bunun için internetten maydanoz tohumu siparişi vermeniz yeterli ve tohum fiyatları da oldukça ucuz. Bu yazıda da maydanoz tohumlarınızı nasıl ekmeniz gerektiği ve nasıl kolayca çimlendirebileceğiniz konusunda yapmanız gerekenleri kısaca özetlemeye çalıştım.

Bir saksınızı maydanozlar için ayırın ve tercihen yüzeyi de genişçe bir saksı olsun. Toprak da geçirgen ve hafif nemli olursa daha da iyi olur. Maydanoz tohumlarınızı çimlendirebilmek ve tohumlardan maydanoz üretebilmek için tek yapmanız gereken, maydanoz tohumlarını nemli bir toprağa serpmek ve üzerine de ince bir katman toprak örterek can suyu vermek.

Tohum olarak ektiğiniz maydanozlar ortalama 15-20 gün sonra çıkmaya başlayacak ve ekme sıklığınıza göre de güzel bir görünüm oluşturacaktır.

 

Editör editi: sitede yer alan benzer içerikli bazı diğer başlıklar için;

bkz: Çiğ Fındık Nasıl Çimlendirilir ve Ekilir?

bkz: Evde saksıda sarımsak çimlendirmek ve yetiştirmek

bkz: Fesleğen tohumu nasıl dikilir?

bkz: Maydanoz eksem çıkar mı?

bkz: Kaynamış maydanoz suyunun faydaları nelerdir?

bkz: Her mevsim çiçek açan saksı çiçekleri nelerdir?

filiz nahya

14.05.2021 10:00

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 9 Kasım 2021 01:57
    1

    bir kere ben de denemiştim maydanız tohumu ekmeyi, çimlenmeleri biraz sürmüştü ama sonra tek bir kök bile o kadar çok sürgün vermişti ki dip dibe olan maydanozları ayıklayarak yemek ya da farklı saklılara aktarmak durumunda kalmıştım. Maydanoz ekme uygulamasını yazın başında ya da daha da iyisi baharda yaparsanız yazın kendi saksılarınızdan maydanoz toplayıp yeme keyfine nail olabilirsiniz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Maydanoz tohumu nasıl dikilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.