5.00 / 1 oy

Fesleğen (reyhan) tohumu nasıl dikilir?

Geçen yıldan biraz deneyimli olduğum için bu yıl, yetiştirmek istediğim tüm yeşilliklerin tohumlarından edindim ve derli toplu bir şekilde ekimlerini de gerçekleştirdim. Bugün bir aksilik olmazsa birkaç farklı yazı halinde hangi yeşilliğin tohumunun nasıl ekilmesi gerektiği ve tohumların çimlendirilebilmesi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazmaya çalışacağım. İlk yazım da fesleğen ekimi hakkında olacak.

Eğer evinizde zaten fesleğen yetiştiriyorsanız, fesleğenlerin üzerindeki tomurcukları kurutarak üzerindeki siyah tohumları alabilirsiniz ya da hazır olarak satılan fesleğen tohumlarından sipariş verebilirsiniz.

Fesleğen, oldukça kolay çimlenen ve pek nazlı olmayan bir yeşilliktir. Tohumlarınzı bir toprağın üzerine serperek üzerine de bir katman (tercihen perlitli bir toprak ile) toprak ile örterek can suyu vermeniz yeterlidir. Fesleğen tohumları yaklaşık olarak 3-4 gün içinde yeşil noktalar olarak yapraklarını gösterecek ve bir hafta içinde de gözle rahatlıkla görülebilir şekilde kendilerini göstereceklerdir.

 

Editör editi: sitede yer alan benzer içerikli bazı diğer başlıklar için;

bkz: Saksı toprağı neden küflenir ve çözümü nedir?

bkz: Hanımeli ne zaman dikilir?

bkz: Ceviz fidesi ne zaman dikilir?

bkz: Tohumdan servi nasıl yetiştirilir?

bkz: Leylandi tohumları ne zaman toplanır ve ekilir?

bkz: Ceviz tohumu nasıl seçilir?

filiz nahya

14.05.2021 08:59

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • a77
    24 Aralık 2021 19:07
    0

    bu tohumları serperek çok fazla ektiğinizde çok dip dibe çıkıyorlar ve biraz büyüdüklerinde de kök savaşından hiç birisi tam olarak büyüyemiyor. bunun yerine daha az ve mesafeli ekim yapmak ve çıkmayan tohumların yerine biraz bekleyerek takviye yapmak daha verimli oluyor. ya da dip dibe çimlenmelerde hemen tekini sökerek başka yere alın

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fesleğen (reyhan) tohumu nasıl dikilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.