5.00 / 1 oy

Katlanabilir ahşap mobilyalar yapabilmek için ne kullanılır?

Ahşep işleri ile çok yeni ilgilenmeye başlamış birisi olarak internette gördüğüm katlanabilir masa, sandalye, tabure vb. gibi tasarımları çok beğeniyorum ve kendim de denemek istiyorum. Ama örneğin ayağı açılıp kapanan bir masanın bağlantı aksesuarı olarak ne kullanıldığını anlayabilmiş değilim, sıkılıp açılabilen bir bağlantı elemanı olması lazım ama görüntülerden ya da satılan ürünlerden bu elemanın ne olduğunu bir türlü anlayamadım.

Katlanabilir ahşap ürünlerin katlanabilir olmasını sağlayan şey, vida gibi sabit bir eleman yerine sabitlenebilir ve açılabilir bir bağlantı elemanı kullanmayı gerektirmeli ama bu parça nedir bilgisi olan var mıdır?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlılar için;

bkz: Ahşap çerçeveli duvar aynası yapma projesi

bkz: Eğri ahşap yüzeyi nasıl düzeltilir?

bkz: Ahşap parke rengi nasıl değiştirilir?

bkz: Ahşap mobilyada reçine neden oluşur ve nasıl temizlenir?

bkz: Köşeli Tahta Ahşap Nasıl Yuvarlanır?

bkz: Ahşap boyama nasıl yapılır?

emirkan

24.08.2021 07:42

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 24 Ağustos 2021 10:35
    27

    menteşe ile iki ahşap parçasını birbirine belirli açı aralığında sabitleyebilirsiniz, örneğin katlanıp açılan masa ayaklarının ek kısımlarında menteşe ile sabitleme yapılır. Açısal olarak sabitlemek için ise bir destek eklenir sadece.

    Tamamen katlanıp açılabilen ahşap tasarımlarda ise sıkılabilen somun sistemleri kullanılıyor, sabitleyeceğiniz zaman vidanın arkasıdaki somonu sıkıyorsunuz, katlayıp kaldırabilmek için de somonu gevşetiyorsunuz.

    İnternette (özellikle yabancı kaynaklarda) benzer amaçlı çeşitli aksesuarlar görebilirsiniz, bizde maalesef pek bulunabilen parçalar değil bunlar ama çin'den sipariş verilebiliyor bunlar da.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Katlanabilir ahşap mobilyalar yapabilmek için ne kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.