5.00 / 1 oy

Decoy Effect Nedir?

Decoy effect (decoy etkisi), özellikle pazarlamacılar tarafından kullanılan ve zihinsel bir yanılsama ile aslında pahalı olan ürünlerin fiyatlarını mantıklı gösteren bir tekniktir. Decoy effect, bugün alışveriş yaptığımız her yerde karşımıza çıktığı için ne olduğunu anladığınızda örnekleri kafanızda çoğaltabileceğiniz bir pazarlama hilesidir.

Örneğin bir kahveciye gittiğinizde 30 TL fiyatı olan bir kahveyi satın almak istemezsiniz, bunun sebebi o kahvenin pahalı olduğunu düşünmenizdir ve bu mantıklı bir karardır. Ancak o kahvecide üç farklı boy kahve olduğunu görüp kahve fiyatlarının da aşağıdaki gibi olduğunu gördüğünüzde büyük boy kahve almak size hem çok mantıklı, hem de tasarruflu gelir. İşte bu decoy effect'tir.

Küçük boy kahve: 23 TL

Orta boy kahve: 26 TL

Büyük boy kahve: 30 TL,

İnsan zihni, böyle bir fiyatlama gördüğünde hemen "birazaz daha fazla para verir büyük boy kahve alırım" diye değerlendirme yapar. Bir anda 30 TL'ye satıldığı için pahalı olan kahve göze ucuz olarak görünür. Aslında burada küçük ve orta boy kahveler birer ürün değildir ve satılması da amaçlanmamaktadır. Amaç, sizi büyük boy kahve almaya ikna etmektir ve sinema, restoran, fast food zinciri vb. gibi yerlerde decoy effect sıklıkla kullanılır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Streisand Etkisi Nedir?

bkz: Bystander Effect Nedir?

bkz: Sarımsak soymanın en pratik yolu nedir?

bkz: Carriage Return Nedir?

bkz: Evde duvara sarımsak asmanın anlamı nedir?

bkz: Diksiyon kalemi nedir ve nasıl kullanılır?

mehmet varol

04.05.2021 18:13

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Decoy Effect Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.