5.00 / 1 oy

Fibromiyalji Neden Olur?

Sol kolumdaki aşırı, sürekli ve geçmek bilmeyen ağrıdan sonra artık dayanamayınca ve sol taraf olması sebebiyle kalp ile ilgili bir sıkıntı olup olmadığından şüphelenmem sebebiyle dün doktora gittim. Doktor sadece birkaç soru sorarak, hiç bir tetkik, görüntü gibi bir şey istemeden direkt “Fibromiyalji” tanısı koydu bana. 

Neymiş ne değilmiş diye bir araştırayım istedim daha önce hiç adını sanını duymadığım bu hastalığı ve bakın neler buldum Fibromiyalji rahatsızlığının belirtileri olarak:

 * Sürekli olan enerjisiz hissetme, bitkinlik ve güçsüzlük hissi

 * Omuz, boyun, sırt bölgesi, dizlerde, kalça ve belde olmak üzere kemiklerde ve kaslarda hissedilen şiddetli ve sürekli ağrı 

 * Şiddetli ve sürekli olan baş ağrısı

 * Dayak yemiş gibi uyanmak tabiri ile ifade edilen sabah yataktan kalkınca hissedilen yorgunluk hissi

 * Kol ya da bacakta karıncalanma ve uyuşma hissi 

 * Şişkinlik, gaz, kabızlık ve barsak spazmları gibi rahatsızlıklar yaşamak

 * Gece sık aralıklar ile uyanmak

 * Depresyon 

Şimdi bu belirtilere bakınca zaten hepsi olmasa da bir kısmı bende mevcut lakin bunlar zaten başlı başına ayrı hastalıklar. Yani nasıl olur da bu belirtiler var diye kolumun bir röntgenini filan çekmeden senin hastalığın Fibromiyalji denilebilir?! Aklım almıyor. 

İşin kötüsü tedavi yöntemi de yok. Yani eğer strese bağlı bir hastalıksa stresten uzaklaş diyor. Ama bu o kadar kolay mı? Sizden ricam daha önce Fibromiyalji rahatsızlığını duyan, bilen ya da geçiren biri varsa açıklayabilir mi? Ya da daha rahat anlayabileceğim bir kaynak varsa açıp okurum da. 
 

sultan

09.01.2021 23:43

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fibromiyalji Neden Olur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.