5.00 / 1 oy

Sarımsak soymanın en pratik yolu nedir?

Sarımsakları soyarken yıllardan beri her seferinde daha pratik bir yöntem keşfetmiş birisi olarak geldiğim noktayı ve sarımsak soymayı hızlandırmak için yapabileceklerinizi anlatmak istedim. Sarımsak soyma işlemi genellikle hep birkaç sarımsak gerektiği için zaman alan bir işlem olduğu için özellikle sarımsaklı yemekler hazırlamayı ya da yemeklerinizde sarımsak kullanmayı seven birisi iseniz size büyük zaman kazancı sağlayabilir.

Sarımsak soyarken ilk olarak, alt ve üst kısmını kestikten sonra bıçağın kenarı ile kuru kabuğunu soyuyordum ama kabuklar ile sarımsak birçok noktada birbirine yapışık olduğu için kabukları parçalanıyordu ve hem sarımsak soyma işlemi uzun sürmüş oluyordu, hem de sarımsak kabuklarının çöpü çok fazla alana dağıldığı için temizliği de zor oluyordu. İlk keşfim, sarımsağı soymadan önce ezmek oldu. İnanılmaz bir şekilde bu işlem, sarımsağın soyulmasını ve kabuğundan ayrılmasını çok kolaylaştırıyor. Tercihen kalınca bir bıçağı sarımsağın üzerine yanlamasına koyun ve elinizi bıçağın kenarına gelmemesine dikkat edecek şekilde bıçağın üzerine yumruk ile vurun. Altta kalan sarımsak hemen kabuklarını bırakıyor ve üzerinde kalan kabuklar da kolaylıkla çıkıyor. Hatta bu işlem öncesinde sarımsakların alt ve üst kısımlarını bıçakla kesip atarsanız sarımsak ezme işlemi, soyulma sürecinde büyük kolaylık sağlıyor.

Geçtiğimiz hafta da internetten merak ederek silikon bir sarımsak soyucu satın aldım. Açıkçası hiçbir beklentim yoktu ve parası da oldukça ucuzdu. Ama alıp da merakımı gidermek istediğim bu basit silikon, üstte bahasettiğim bıçakla sarımsak dövme işleminden bile daha pratik. Üstelik sarımsağın kabuklarını da derli toplu olarak tutmuş ve kolaylıkla çöpe dökmüş oluyorsunuz. İşleyişi basit, silindir gibi içi boş bir silikonun içine istediğiniz kadar (ben 4-5 tane koyuyorum) sarımsağı koyuyorsunuz ve hamur yoğrurur gibi üstten bastırarak silikonun içindeki sarımsakları çeviriyorsunuz. Sonra içindeki sarımsaklar zaten kabuklarından kurtulmuş oluyor ve tek yapmanız gereken, uç kısımdan temizlenmiş olan sarımsakları almak oluyor.

Öğrenmek hiç bitmeyen bir süreç. Sarımsak soymanın daha pratik yollarını bulan arkadaşlar bu başlığa yazabilirlerse biz de ileride sarımsak soymanın daha kolay yollarını öğrenmiş oluruz.

Editör editi: ilgili konu başlıklarını aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

bkz: Sarımsak nasıl saklanmalıdır?

bkz: Evde duvara sarımsak asmanın anlamı nedir?

bkz: Evde saksıda sarımsak çimlendirmek ve yetiştirmek

bkz: Ağızdan Sarımsak ve Soğan Kokusunu Gidermek

bkz: Saksıda Taze Soğan Nasıl Yetiştirilir?

bkz: Soğanların göz yakması nasıl engellenir?

bkz: Mangalda tereyağlı soğan nasıl yapılır?

jale93

09.03.2021 13:04

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 1 Ağustos 2022 00:47
  0

  içi boş silindir şeklinde plastiğimsi bir alet var çok da ucuz, onunla fıtı fıtı yapınca çok güzel soyuluyor sarımsaklar

 • 1 Ağustos 2022 02:48
  0

  ben de ağzı geniş bir bıçak ile üstten yanlamasına pıt diye vurarak kabukların kendiliğinden çıkmasını seviyorum, hatta yaparken keyif alıyorum

 • 1 Ağustos 2022 03:49
  0

  sarımsağı soymadan önce elinizle üzerine bastırıp ileri geri biraz yere bastırırsanız daha kolay soyulur haberiniz olsun, elinizle bile rahatlıkla soyabilirsiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sarımsak soymanın en pratik yolu nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.