5.00 / 1 oy

Diksiyon kalemi nedir ve nasıl kullanılır?

Sözcüklerin ağızdan çıkışının tam olarak doğru yapılamaması hadisesine diksiyon bozukluğu deniyor ve diksiyonu bozuk olan kişilerin de sözcükleri tam olarak doğru telaffuz edemiyor olmalarının farklı sebepleri oluyor. Yuvarlayarak konuşma, dudak tembelliği, konuşurken harfleri yutmak, dil takılması, dil sürçmeleri, çok hızlı konuşunca sözcüklerin karşı taraftan anlaşılamaması gibi sebeplerden ötürü artikülasyonda bozulmalar olabiliyor ve kişi konuşmak istediği gibi etkili konuşamıyor ya da konuşma bozuklukları ortaya çıkıyor. Bazı konuşma bozukluklarının sebebi ise doğrudan bilgi eksikliğinden ve sözcüklerin telaffuzunun yanlış bilinmesinden de kaynaklanabiliyor.

Yıllardan beri özellikle dudak tembelliğini yenmek için spikerlerin ve oyuncuların bile sıklıkla kullandığı bilinen bir teknik, diksiyon kalemi kullanmaktır. Burada amaç, dudakları ve dili daha çok zorlayarak sözcükleri ağızda bir kalem olmasına rağmen doğru telaffuz etmeye çalışmaktır ki zaten konuşmak dediğimiz eylem de nefesin ağızdan çıkarken dil ve dudak hareketleri ile anlamlandırılması şeklinde gerçekleşmektedir. Bu amaçla ağıza alınan tercihen bir kurşun kalem ile çeşitli alıştırmalar sürekli olarak tekrarlanır ve telaffuzların daha kusursuz bir şekilde yapılabilmesi amaçlanır.

Sitede gördüğüm bazı benzer başlıklar için:

bkz: Ankara'da diksiyon kursu önerisi

bkz: En kaliteli kalıcı erkek parfümü seçimi tavsiyesi

bkz: Tarayıcıda yazılan yıldızlı şifreleri nasıl görebiliriz?

bkz: Hızlı Konuşma Problemi Nasıl Çözülür?

bkz: Topluluk Karşısında Konuşma Öncesi Dideral Tavsiye Eder misiniz?

bkz: Kendi kendine konuşmak normal mi?

davey jones

12.02.2021 20:45

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 12 Haziran 2022 02:48
    0

    bildiğim kadarıyla öyle özel bir kalem kullanmaya gerek yok, herhangi bir kalem ile ağzınızın daha fazla efor sarfetmesini ve dudak tembelliğini yenmesini sağlayabilirsiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Diksiyon kalemi nedir ve nasıl kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.