5.00 / 1 oy

Yıkanmış çamaşır neden kötü kokar?

Çamaşır makinesinden çıkan çamaşırlarınızın kötü kokması gibi bir sorun yaşıyorsanız kendi deneyimlerime dayanarak bu sorunun hangi gerekçelerden kaynaklanabileceğini maddeler halinde açıklamaya çalıştım. Konuyu soru olarak açmamın amacı ise aklıma gelmeyen kötü çamaşır kokusu sebeplerini belki başka yazar arkadaşlar eklemek isteyebilirler.

- Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların kötü kokmasının en temel ve yaygın nedeni, yıkanan çamaşırların makineden fazla bekletilmeleridir. Çamaşır makinenizin çalışması bittikten sonra çamaşırları içinden almadığınızda bir süre sonra nemin etkisi ile çamaşırlar kötü kokmaya başlıyor, hatta bu süre uzadığında çamaşırlarda küf oluşması bile gözlenebilir. Yıkanan çamaşırların makine içerisinde ıslak bekletilmemesine dikkat etmek gerekiyor.

- Çamaşır makinelerinin modeline göre belirli kapasiteleri vardır ve bu kapasiteler aşıldığında tamburları rahat dönemeyeceği için çalışma programları da aksayabilir. Aşırı dolu olarak çalıştırılan çamaşır makinelerinde bu sebeple çıkan çamaşırlar kötü kokabilirler.

- Çamaşır makinelerinin arkasında bir adet su girişi ve bir adet de kirli su çıkışı vardır. Kirli su giderine ait boruda pis suların birikmesi de çamaşırlarda kötü koku oluşmasına neden olabilir. Tüm su giderlerinde olduğu gibi çamaşır makinelerinin kirli su gider borularının da deve boynu şeklinde olması, içinde pis su birikmediğine emin olunması gerekir. Ama yine de bazen bu boruların içinde oluşan bakteri yapıları kötü kokulara neden olabilir. O zaman kirli su gider borusunun içinin temizlenmesi ya da komple değiştirilmesi bu problemi çözebilir.

- Islak çamaşır her zaman kötü kokma eğiliminde olur. Makineden çıkartmanıza rağmen sepette fazla bekletilen çamaşırlar da yine benzer sebeplerle kötü kokabilirler. Hatta nemli bölgelerde kurutulan (balkonda ya da evin içinde bir çamaşır odasında) çamaşırlarda bile küf, rutubet ya da nem gibi kötü kokular hissedilebilir.

- Çamaşırlarda oluşan kötü kokular bazen beyaz sirke ya da çamaşır sodası kullanılarak da giderilebilmektedir.

- Çamaşırları asarken üst üste astığınızda da bu çamaşırlar kuruyamamakta ve üstlerindeki nemin beklemesi ile yine kötü kokabilmektedirler

- Kullandığınız eterjan ve yumuşatıcı da yıkanan çamaşırlarınızın kokusunda en önemli etmenlerden birisidir.

bkz: Beyaz Sirke Nedir ve Ne İşe Yarar?

bkz: Çamaşır deterjanı son kullanma tarihi nerede yazar?

bkz: Çamaşır kurutma makinesi kullanmaya gerek var mı?

bkz: Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

bkz: Bulaşık Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

bkz: Bulaşık makinesinden çıkan tabaklarda deterjan kokusu neden olur?

ruhan

03.03.2021 21:28

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yıkanmış çamaşır neden kötü kokar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.