5.00 / 1 oy

Beyaz Sirke Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnsanların nedense hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve onlarca faydasından bu sebeple mahrum kaldığı beyaz sirkeyi, ne olduğunu, normal sirke ile arasında ne fark olduğunu ve kullanım alanlarını anlatan bir yazı hazırlamak istedim, umarım bu yazıyı okuduktan sonra beyaz sirkenin hayatınıza katacağı kolaylıkları fark eder ve kullanmaya başlarsınız.

Beyaz sirke, hemen tüm süpermarketlerde bulunabilen bir ürün, genellikle temizlik ürünlerinin olduğu reyondan bulunabilir ancak zaman zaman gıda reyonunda standart sirkelerin yanında gördüğüm de oluyor. Fiyatı ise litresi 2-3 TL seviyelerinde olduğu için oldukça hesaplı bir ürün.

Sirke, hepimizin bildiği gibi kokusu ve tadı çok keskin olan bir fermante olmuş çeşit ekşi meyve suyudur. Beyaz sirke ise şeker pancarı ya da mısır şekerinden fermantasyon ile elde edilen bir çeşit sirkedir ve yoğunluğu, kokusu ve tadı normal sirke ile kıyaslandığında çok daha hafiftir ve sirke gibi sarı olmamasından dolayı da adı beyaz sirkedir.

 

Beyaz sirkenin yemeklerde kullanımı

Beyaz sirke, özellikle de sirkenin aşırı keskin ve sert kokusunu sevmeyenler tarafından salatalarda tercih edilmektedir. Benzer şekilde etlerin marine edilmesi işlemlerinde de sirke yerine beyaz sirke kullanılması, sirkenin kokusunun ete geçmesini engellemiş olur. Dışarıdan eve getirdiğiniz meyve ve sebzelerin sadece su ile yıkanması tam olarak gıdaların üzerindeki bakterileri ve koroyucu maddeleri gideremediği için beyaz sirke ile meyve ve sebzelerinizi de yıkayabilir ve bu yönüyle gıda temizliği ve dezenfekte amacıyla kullanabilirsiniz.

 

Beyaz sirkenin ev temizliğinde kullanımı

Ev temizliğinde kimyasal maddeler kullanmak istemeyen kişiler için de beyaz sirke kullanmak en bilinen ve tercih edilen yöntemlerden birisidir. Deterjan yerine su eklenerek sulandırılmış beyaz sirkeyi sprey gibi sıkaraj evinizde istediğiniz birçok yerin (mutfak, mobilya, yer vb) temizliğini yapmak için kullanabilirsiniz.

sema ozturk

19.07.2020 20:07

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Beyaz Sirke Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.