5.00 / 1 oy

Çamaşır kurutma makinesi kullanmaya gerek var mı?

Her ürünün ilk modellerinden öğrenilen ve kulaktan kulağa yayılan bazı yanılgılar vardır. Mesela çamaşır makinesi için çok elektrik tüketir, kıyafetleri çok kırıştırır, yıpratır, kıyafetleri küçültür gibi yanlış bilgileri buna örnek gösterebiliriz. Peki çamaşır kurutma makinelerinde ne değişti de artık gereksiz olan bir alet evlere almak için gerekli oldu? Eskiden rezistans tipi ısı üreten çamaşır makineleri kalktı ve ısı pompalı kurutma makineleri ile birlikte artık hem kıyafet yıpranması, hem de aşırı elektrik tüketimi gibi problemler de ortadan kalkmış oldu. Ayrıca apartman şartlarında evinizin konumuna ya da iç sıcaklığına göre çamaşır kurutma süreleri de uzadıkça üzerine sinen kötü koku da (hele bir de evde nem problemi varsa) ortadan kalkmış oluyor. Peki çamaşır kurutma makinesi alırken neye dikkat edeceğiz derseniz, enerji tümetim sınıfının A++ olması çok önemli. Böylece eskiden olduğu gibi teker teker çamaşırları asma derdi de ortadan kalkmış oluyor. Hele bir de evin balkonuna çamaşır asıp da sürekli acaba yağmur yağar mı pranoyası yaşayanlardansanız büyük nimet.

Hem yıkama hem kurutma yapan ürünler de var piyasada ama ben sadece kurutma yapan bir ürünü tercih ettim ve deneyimlerimi de paylaşmak istedim. Kendi ürünümde kurutma esnasında çamaşırlarda filtrasyon işlemi ugulanıyor, bu sayede çamaşırlardaki kıl ve pamuklar da kurutulmaları sürecinde filtre edilmiş oluyorlar. Alerjisi olan insanlar ya da bebekli/çocuklu aileler için çok faydalı bir özellik bu. Ancak bu filtreleri birkaç yıkamada bir temizlemek çok önemli. Hem yıkama hem de kurutma yapan çamaşır makinelerinin de temel problemlerinin bu filtreleme süreci olduğunu düşünüyorum, çünkü bu makinelerde bozulma ve verimsizlik problemleri daha sık görülüyor. Dezenfakte etme özelliği de kurutma makinelerine has bir özellik olduğu için yine ayrı ayrı makine olmaları daha faydalı olacaktır.

Çamaşır kurutma makinesinin en temel işlevi elbette adından da anlaşılabileceği gibi çamaşırı "kurutmak". Çamaşırı kuruturken de bu çamaşırlardan çıkan suyu gidere bağlayarak dışarı atmasını sağlayabiliyorsunuz, bu sayede içerisinde su tutmamış oluyor ve otomatik olarak boşaltmış oluyor. Farklı kıyafet türler için de farklı kurutma derecelerini ayarlamak mümkün. Kot pantolon, gömlek gibi kıyafetler için ya da pamuklu kıyafetler için seçeceğiniz derecede kurutma sağlayabiliyorsunuz.

Kurutma işlemi ne kadar sürüyor diye sorarsanız, bu seçeceğiniz kurutma derecesine ve makinenin doluluğuna göre değişiyor. Kurutma işleminin ortalama olarak 2.5 ile 3 saat arası sürdüğünü ben kendim deneyimledim ama makineyi tıklım tıklım şapır şapır su damlayan kıyafetlerle doldurup ne kadar sürecek diye beklerseniz bu daha da uzun sürecektir, ben kullandığım elektronik makinelerimi çok fazla üst limitte kullanmaktan kaçınan bir tüketici olarak kendi deneyimlediğim süre bu şekilde oldu. Kurutma makinesinden çıkan kıyafetler de fazla kırışmamış oluyor ve ütüye gerek duymayan ürünlerden birisi ise direk olarak katlayıp dolaba yerleştirebilirsiniz.

Dikkat edilecek bir diğer nokta, mevcut çamaşır makinesi ile birlikte çamaşır kurutma makinesini yer darlığından dolayı üst üste koyarak kullanmak isteyen kullanıcıların, çamaşır makinelerinin üstündeki alanı ölçmeleri gerekiyor çünkü farklı markalarda bu alan tam olarak aynı olmuyor ve kurutma makinesi de çamaşır makinesinin üzerine tam olarak sabitlenememiş oluyor. Sabitlerken de bağlama apartları ile tam anlamıyla sabitlenmiş oluyorlar, çünkü çalışma esnasında sallanarak çalışan ürünler oldukları için olası bir kazaya pay vermemek gerek.

Ürün fiyatları da verdiğim kriterleri sağlayan kurutma makineleri için genelde 2.000 TL ile 3.000 TL fiyat aralığında mevcut. Marka model soracak olursanız da uzun yıllar kullanacağınız bir ürün olduğu için garanti, servis ve destek ağı geniş, güvendiğiniz markaları tercih edebilirsiniz diyebilirim. Piyasada LG, Hoover, Samsung, Arçelik, Bosch, Electrolux, Miele, Siemens, Vestel gibi bilindik eski markaların çeşitli kurutma modelleri mevcut.

aysunc65

20.10.2019 14:38

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 30 Aralık 2021 22:53
    4

    kullanan herkes keşke daha önce alsaymışım çok işime yarıyor diyor ama acaba gerçekten öyle olduğu için mi yoksa biz mi halt ettik boşa para verdik bari herkesi batıralım demek için mi emin değilim

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çamaşır kurutma makinesi kullanmaya gerek var mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.