5.00 / 1 oy

Tezgah Testere Kullanırken Kickback Nedir?

Testere kullanırken başınıza gelebilecek en tehlikeli olaylardan birisi kickback olayıdır. Kickback ifadesinin termimolojide bir Türkçe karşılığını göremedim ama geri tepme olarak çevirmek belki mümkün olabilir. Özellike tezgah testere kullanma sonucu parmağını ya da kolunu testereye kaptırmış ya da uçan bir tahta parçasının bir yerine isabet etmesi gibi bir kaza geçirmiş ustaların olduğunu duymuşsunuzdur. Bakın usta diyorum, acemi bile değil. Yıllarını bu makineleri kullanmaya ayırmış çok deneyimli insanlar bile kickback gibi kazalara maruz kalabilmektedir.

Ahşap kesmek için kullanılan testereler oldukça tehlikeli makinelerdir ve bu makineleri kullanırken kaza geçiren insanlar sanıldığı gibi bir anlık boşluklarına gelip de ellerini kollarını testereye soktukları için kaza geçirmemişlerdir. Makine kullanımlarında çok dikkatli olunması gereken tehlikeler vardır ve kickback de bu tehlikelerden başlıcalarından birisidir.

Kickback olayı testere kullanırken birkaç farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bunlardan birincisi, kesilmek istenen malzemenin testerenin dönüş yönüne paralel olacak şekilde sürülmesidir. Testere, mantık olarak kesilmek istenen cismin tersi yönünde dönerek malzemeyi kesmek üzere tasarlanmış bir makinedir ancak paralel yönde bir cisim yoluna çıkarsa bu cisim (ahşap olabilir) testerenin yoluna takılarak kayar ve ya havalanarak yoluna çıkan şeylere zarar verir; ya da bu cisme destek alan birisi varsa desteğini bozarak testerenin üzerine sürükler. Bu uzun uzun anlattığım olan yarım saniye kadar kısa sürede meydana gelen bir kaza olduğu için en ufak dikkatsizlik sonucu ne olduğunu bile anlamadan büyük bir tehlike yaşayabilirsiniz. Bir diğer kickback senaryosu da, kesilecek cismin destek alınan yer ile testereye fazla yakın şekilde sıkılmasıdır. Bu gibi durumlarda testere kesme işlemini yapamadığı için yine kesilecek cismi fırlatır ve bu olaya da kickback adı verilir.

Testere kullanırken koruyucu eldiven ve maske kullanmayı ihmal etmediğiniz gibi ahşabı elle tutmadan bir sürgü ile ittirmeyi ihmal etmemeli ve testerenin açısını da dikkatlice kontrol etmelisiniz. Ahşabı ittiğiniz sürgü eğer üstten de ahşaba sertçe bastırmazsa ahşap yine testerenin dönüşü ile birlikte uçabilir ve tehlikeli sonuçlara geve olabilir.

vuuno

21.08.2020 18:11

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 4 Ocak 2022 20:23
    0

    kazara bununla ilgili bir youtube videosuna denk geldim. bu saatten sonra meraktan bile olsa o dönen testereyle herhangi bir şey kesmeyi denemem muhtemelen

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tezgah Testere Kullanırken Kickback Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.