5.00 / 1 oy

Sprey vernik kullanmak ahşap için ne kadar koruyucudur?

Yapı marketlerde sprey vernik adında bir vernik ürünü satıldığını gördüm. Amatör ahşap ürünleri açık havada kullanmak ve yağmurdan/güneşten korumak için vernik ürünleri bakarken oradaki görevliler selülozik vernik yerine kullanabileceğim bir ürün olarak sprey verniği tavsiye ettiler ama satıcıların görüşlerine güvenmek yerine konu hakkında tecrübeli ve hangi vernik türünün ne için kullanılabileceğini ve yeterli olup olmadığını bilen birilerine sormayı tercih ederim. Ürünün kullanımı hakkında verilem tavsiye, zehirli olmasından dolayı açık havada kullanılması ve açık havada uçucu olmasından dolayı da mutlaka maske ve gözlülk takarak kullanılması ama işlevsellik ve koruyuculuk konularında ne kadar yeterlidir ya da değildir bilenler varsa bilgi verebilirler mi?

vuuno

02.07.2020 11:51

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 4 Ekim 2021 09:54
  4

  soruyu sorduğum zamanlar ahşap işleri ile yeni ilgilenmeye başlamıştım ama aradan geçen sürede yoğun olarak denemeler yapmış ve kendimi mümkün olduğunca geliştirmiş birisi olarak kendim cevap vereyim. Sprey vernik kullanmak çok daha hızlı, kolay ve pratik. ama bir şekilde fırça ile istediğiniz yoğunlukta vernik atmak kadar da etkili değil. ayrıca fırça kullandığınızda ağaçların su yoluna doğru vernikleri sürdüğünüz için daha güzel bir görüntü de olmuş oluyor. son olarak 2.5 litre teneke vernik kullanarak tasarruf da edebiliyorsunuz.

  bkz: Tik yağı ile ahşap yağı arasındaki farklar nelerdir?

  bkz: Vernik ahşabı güneşten ve yağmurdan koruyabilir mi?

  bkz: Kuruyan vernik fırçası nasıl yumuşatılır?

 • 16 Temmuz 2022 02:09
  0

  sprey olduğu için fırçanın giremediği ince bağlantı noktalarına ve deliklere de ulaşması muhtemel ama kullandığınız verniğe göre de koruyuculuk oranı değişir elbette

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sprey vernik kullanmak ahşap için ne kadar koruyucudur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.