5.00 / 1 oy

Uzo Nasıl İçilir? İçine Su Eklenir mi?

Uzo, bildiğiniz gibi Yunanistan'da yaygın olarak içilen ve rakıya da çok benzeyen bir içki. Ama uzo ile rakı arasında tat ve içim olarak farklılıklar var. Siz de benim gibi uzoyu ilk gördüğünüzde rakı niyetine içine su katarak içmiş ve sevmemiş kişilerdenseniz, bir de içine su eklemeden ve mezelerle birlikte tüketerek şans vermenizi tavsiye ediyorum.

Uzo'yu bir arkadaşım Yunanistan'dan iki yıl kadar önce getirmişti ve dolapta da hiç aklıma gelmeden o kadar süre durdu. Sonra bir akşam rakı niyetine arkadaşlarla şuna bir bakalım neymiş dedik ve rakı niyetine rakı oranıyla üzerine su ekleyerek içtik ve herkesin yüzü ekşidi. Tadı kötü değil, ama bildiğimiz rakıya göre çok daha tatlı ve aromatik olduğu için boş içince mide bulandırabiliyor. O gecenin devamında yüzüne bir daha bakmadık uzo'nun ama dün dolapta yer boşaltırken eline gelince şuna bir internetten bakayım dedim ve mezelerle birlikte su katmadan içince bu sefer de çok beğendim. Yunanistan'da uzo ile kokteyller de hazırlanıyormuş ama o kadarını benim midem kaldırmayacağı için ben sadece sek içmeyi tercih ettim. Uzo'yu rakı gibi soğuk için ve ince uzun rakı bardağı kullanın. Yanında da çoğu rakı mezesi güzel gidiyor (bkz: rakı mezesi tavsiyeleri).

Benzer diğer meze önerilerim için de şu yazılarıma göz atabilirsiniz:

Bira ile en güzel giden meze önerileri

Viski için meze önerileri

Şarap ile birlikte en güzel giden yiyecek ve meze önerileri

kobra

07.11.2020 21:15

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 25 Temmuz 2022 07:47
    0

    kesinlikle overrated bir içki, normal rakının eline su dökemez

  • 6 Ocak 2022 00:14
    0

    tatlı bir tadı var ve şekerli bir içki olması sebebiyle ilk tadına baktığınızda sevmeniz çok olası. içimi rakıdan çok daha kolay olduğu için arka arkaya gidiyor ama sonrası da şekerin alkolün kana karışması sürecini hızlandırmasından dolayı pis sarhoşluk oluyor. jagermeister gibi bir anda çarpıyor dikkat edin

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Uzo Nasıl İçilir? İçine Su Eklenir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.