5.00 / 1 oy

Viski için meze önerileri

Viski, rakı gibi yanında mezesi bol içilen bir içki değildir. Ama bu, viski ile birlikte güzel giden bir meze olmadığı anlamına da gelmez. İçilen viskinin türüne göre farklı mezeler tercih edilmelidir.

Single Malt Viski İçin Meze Önerileri

Single malt viskileri (Lagavulin ve Talisker gibi) içerken buz ya da başka bir sulandırıcı kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda single malt viskiler isli ve long finish bir içime sahip oldukları için bu aromayı çikolata ya da kuruyemiş ile bozmamak gerekir. Açıkçası single malt viski ile birlikte meze kullanılmaması taraftarıyım ama sadece abartmamak şartıyla kuru üzüm tüketilebilir.

 

Blended Scotch Viski için Meze Önerileri

Scotch viskiler arasında da yılları ve baharat oranları itibarıyla büyük farklar var. Örneğin Johnnie Walker Blue Label ile Johnnie Walker Red Label arasında çok büyük fark var ve aradaki fark da zaten farklı renklerde Johnnie Walker seçenekleri ile sunuluyor. Ben Blue Label kalitesinde bir blended viskinin yanında yine bir meze tüketilmemesi taraftarı olurum. Ama Red Label gibi içimi daha zor bir viski yanında bitter çikolata/sütlü çikolata ya da toblerone güzel gidiyor. Çok tuzlu olmayan kuruyemişler ve sulu olmayan ekşi meyveler de tercih edilebilir.

 

Bourbon ve Tennessee Viski için Meze Önerileri

Bourbon viskilerin buzla ya da az suyla sulandırarak içilmesi daha yaygın olduğu için içim sertlikleri biraz daha ayarlanabilir seçeneklidir. Yine sert Scotch viskilerdeki mezeler Bourbon viskiler ile birlikte denenebilir.

kobra

02.04.2020 23:32

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Viski için meze önerileri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.