5.00 / 1 oy

Şarap ile birlikte en güzel giden yiyecek ve meze önerileri

Öncelikle önceki ilgili yazılarım için:

Bira ile en güzel giden meze önerileri

Viski için meze önerileri

Şarap boş da gayet güzel giden bir içecek ama yanına güzel bir tabak yaparsanız kaliteli bir şaraptan alacağınız keyfi katlayabilirsiniz. Aslında şarabın yanına en çok yakışan şey ortamı kendisidir. Bir şömineniz varsa başında şarap (hatta sıcak şarap) yudumlamak ya da arkadaşlarınızla birlikte sakin bir akşamüstü sohbet ederken hafif aç karna şarap yudumlamak en keyifli olanlardır. Aşağıda dört grup halinde şarapla birlikte güzel giden yiyecekleri yazıyorum. Bunlardan dördünün de olduğu bir tabak hazırlarsanız, şarap ile birlikte alabileceğiniz maksimum lezzeti alırsınız. Ama midenizin boşluğuna, evdeki malzemelerin durumuna ya da şarabı içerken ne kadar vaktinizin olduğuna göre sadece belli bir grubu da hazırlayabilirsiniz.

1. Grup: Peynirler

Gorgonzola bence kırmızı şarap ile birlikte en lezzetli giden peynir çeşiti. Ama eski kaşar ve rokfor peynirleri de yine özellikle koyu renkteki kırmızı şaraplara çok yakışıyorlar.

 

2. Grup: Kuruyemişler

Hem kırmızı hem de beyaz şarap içerken ceviz ve badem gibi kuruyemişler tüketebilirsiniz.

 

3. Grup: Meyveler

Taze meyveler ve kurutulmuş meyveler şarap ile birlikte güzel gittiği için tercih edilebilir. Mantık olarak garip olsa da tatlı üzümler, mayhoş şaraplara çok yakışıyorlar. Ekşi elmalar da yoğun şaraplarla birlikte çok dengeleyici oluyorlar.

 

4. Grup: Etler

Kurutulmuş ve fümelenmiş etler, şarabın yanına en çok yakışan et grubudur. Köri soslu etler de yine kırmızı şarapla birlikte güzel bir ikili olurlar. Mangalda pişen kuzu ve dana etleri de yine kırmızı şarapla birlikte birbirlerine çok yakışırlar.

kobra

17.09.2020 20:27

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Şarap ile birlikte en güzel giden yiyecek ve meze önerileri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.