5.00 / 1 oy

Saksıya ayçiçeği nasıl ekilir?

Ayçiçeği (günebakan bitkisi), kolaylıkla yetişen ve çimlendirilmesi kolay bir yaz bitkisidir. Yetiştiğinde ayçekirdeği meyvelerini verir ve aynı zamanda çiçeği ile de çok güzel bir görüntüsü vardır. Bu yazıyı okuduktan sonra kolaylıkla saksınıza ya da bahçenize ayçiçeği ekebilirsiniz.

Öncelikle ayçiçeğinin tohumunu (ayçekirdeği) seçerken dikkatli olmalısınız, tombul olanlar tohumluk ayçiçeği olmaya daha uygundurlar ve çimlenme olasılıkları daha fazladır. İnce, cılız ve içi bış gibi olanlarla hiç zamanınızı harcamayın. Önceden otlarından arındırdığınız bir toprağın içine yaklaşık 1-2 cm'lik bir oyun açın ve yatay olarak ayçekirdeğini buraya ekin. Eğer büyük bir saksıya ya da bahçeye ekim yapıyorsanız da aralarında boşluk bırakarak ekmeye özen gösterin ki kökleri birbirine girmesin.

Ayçekirdeklerini ektikten sonra can suyunu vermeyi unutmayın ve topraklarını ara ara dikkatlice eşeleyerek havalandırın. 5-6 gün gibi bir sürede çimlendiklerini ve topraktan çıktıklarını görebilirsiniz, kısa bir süre içinde de hızla büyüyerek çiçek açarlar ve çekirdek meyvelerini de verirler. Her yaz sonu bir miktar çekirdeği saklayarak bir sonraki yaz başına tohum olarak seçerek ayırabilirsiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Ayçiçeklerinin hepsi neden aynı yöne bakar?

bkz: Bitki topraklarına muz eklemek faydalı mıdır?

bkz: Nohut saksıya nasıl ekilir?

bkz: Torf tek başına kullanılarak çiçek ekilir mi?

bkz: Gül Nereden ve Nasıl Budanmalıdır?

bkz: Çiğ Fındık Nasıl Çimlendirilir ve Ekilir?

eliff

01.08.2021 18:53

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Saksıya ayçiçeği nasıl ekilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.