5.00 / 1 oy

Bitki topraklarına muz eklemek faydalı mıdır?

Evde saksı bitkilerini hobi olarak yetiştirmeyi seven birisi olarak internette gördüğüm çeşitli muallak bilgileri de denemeyi ve olumlu sonuçlar aldıklarımı sürdürmeyi seviyorum. Örneğin bitkilere çay posası vermek, topraklarına aspirin eklemek, yumurta kabuklarını eklemek bunlardan bazıları. Son keşfettiğim uygulama ise muz kabuğunı robottan geçirdikten sonra saksı toprağına eklemek oldu.

Bildiğiniz gibi muz, potasyum açısından zengin bir meyve ve bitkilerin de tıpkı bizler gibi potasyuma ihtiyaçları var. İnternette muz kabuklarının saksılara nasıl eklenmesi gerektiğini anlatan çok sayıda video var, bense bana en mantıklı gelen robottan geçirme yöntemini kullandım ve sadece tek bir saksının toprağına 1 adet muz kabuğunu robottan geçirdikten sonra iyice karıştırdım. Sonuç olarak muz kabuğu eklenmiş olan bitkiye ekmiş olduğum salatalık, eklenmemiş ve saksı/toprak/gübre gibi tüm diğer yetişrirme koşulları aynı olan salatalık bitkisine oranla çok daha hızlı bir gelişim gösterdi.

Sonuç olarak yediğiniz muzların kabuklarını, evinizdeki saksıların topaklarına makul oranda karıştırabilirsiniz. Bu uygulamanın olumlu ya da olumsuz sonuçlarını denetimleyen arkadaşlardan da geri bildirimlerini beklerim.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer bağlantılar için;

bkz: Torf tek başına kullanılarak çiçek ekilir mi?

bkz: Çiğ Fındık Nasıl Çimlendirilir ve Ekilir?

bkz: Kekik bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Saksı toprağı nasıl hazırlanır ve içeriği ne olmalıdır?

bkz: Saksı toprağı neden küflenir ve çözümü nedir?

bkz: Saksı çiçeklerinin sinek yapmasını engellemek

eliff

27.07.2021 23:25

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bitki topraklarına muz eklemek faydalı mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.