5.00 / 1 oy

Gül Nereden ve Nasıl Budanmalıdır?

Güllerinizin daha fazla çiçek açmasını istiyorsanız, güllerinizi doğru şekilde ve doğru yerlerden budadığınızdan emin olmalısınız. Gül budarken gelişigüzel ve rastgele yerlerden yapılan budama işlemleri, maalesef güllerin çiçek açmasını azaltabiliyor. Bu yazıda da güllerinizi budamak için izlemeniz gereken yolu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle her bitkide olduğu gibi budama işlemi yapılırken gül için de bir budama makası edinmelisiniz. Budama işlemi için kaliteli bir budama makasınız olmazsa kesme işlemi tek seferde sağlıklı olarak gerçekleşmez ve bu da bitkinize zarar verir. Budama makasının aynı zamanda dezenfekte edilmesi ve temiz olması gerektiği konusunda da bilinçli olmak gerekiyor. Bir budama makasını temizlemek için en pratik yöndem de alkol ile makasın kesen kısımlarını iyice temizkemektir.

Budama işlemi, tüm birkilerin yaşlı, güçsüz ve hasta dallarında uygulanması gereken bir işlemdir. Ancak gül bitkileri budamaya özellikle iyi cevap vermekte ve doğru yapılan budamalarda daha fazla tomurcuk ve çiçek üretmektedir. Güllerin formlarının düzenlenmesi ve daha fazla çiçek açması için budama özellikle büyük önem taşımaktadır.

Öncelikle güllerin budaması da çoğu diğer fidanda ve ağaçta olduğu gibi bitkilerin uyanmasından hemen önceki dönemde yapılmalıdır. Bu dönem de farklı iklimlerde değişiklik gösterse de genellikle Mart aylarında olmalıdır.

Güllerin budanmasında da ilk budanacak dal seçimi olarak sağlıksız ve yaşlı dallar tercih edilmelidir. Bitki, bu hasta dalları ayakta tutabilmek için boş yere çaba harcamaktadır ve bu dallardan kurtulması bitkinin gücünü artırarak rahatlamasını sağlayacaktır.

Güllerde budamalar, gözlerin biraz üzerinden yapılmalıdır. İki göz arasından olacak şekilde alttaki gözün yaklaşık 1 cm kadar üzerinden yapacağınız bir kesim kararında olacaktır.

Dal budamaları kaç göz bırakacak şekilde yapılmalıdır derseniz, bu sorunun yanıtı dalın yaşı ve kalınlığına bağlı olacaktır. İnce dallar için 2 göz üzerinden budama yapmak, daha kalın dallar için ise kalınlığı ile orantılı olacak şekilde 3 ya da 4 göz üzerinden budama yapmak gerekir.

Gül budamalarında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus da tüm kesimlerin düz değil, 45 derece açı ile yapılmasıdır.

 

Önceki bazı diğer benzer yazılarım için; 

bkz: Çiğ Fındık Nasıl Çimlendirilir ve Ekilir?

bkz: Orkide yaprağından nasıl çoğaltılır ve köklendirme yapılır?

bkz: Atatürk çiçeği üretimi ve köklendirmesi nasıl yapılır?

bkz: Saksı toprağındaki böcekler nasıl yok edilir?

bkz: Bakımsız balkon çiçekleri nasıl canlandırılır?

bkz: Saksı bitkileri için bitki besini önerileri

eliff

26.04.2021 12:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gül Nereden ve Nasıl Budanmalıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.