5.00 / 1 oy

Temiz ahşap kesimi yapabilmek için kaç diş testere bıçağı kullanmak gerekir?

Daire testere ile dekupaj testere almak arasında gidip geldikten sonra özellikle daha kalın ahşapları daha düz kesebildiği ve istediğimde kullanabileceğim bir yükseklik ayarına da sahip olduğu için daire testere satın almaya karar verdim (bkz: Hesaplı ve kaliteli daire testere önerisi). Dekupaj testereler, özellikle budaklı ağaçlarda salınarak üstten düz kesim yaptığınızı düşünseniz bile alta doğru yamulabiliyorlar ve bu da tekrar düzeltmelere ve ahşapta istenmeyen boy değişikliklerine neden olmuş oluyor.

Dekupaj testerelerde de daire testerelerde de (hatta gönye testerelerde ve tezgah tipi testerelerde de) kutunun içinden çıkan testereler maalesef az dişli oluyor, her marka için olmasa da bunu çeşitli markalar bu şekilde uyguluyor. İnternetten sipariş verirken ürün tanıtım fotoğraflarında gördüğünüz çok dişli testere bıçakları kutunun içinden çıkmayınca bu sefer ahşapla temiz kesim yapmak istiyorsanız mutlaka çok dişli bir bıçağı ayrıca satın almanız gerekiyor.

Daire testere için 19 cm'lik bir daire testere bıçağı satın almam gerekti ve ben kendi adıma tercihimi 48 dişli olan testere bıçağından yana kullandım.Bosch'un 54 dişli daire testere bıçakları da var daha da temiz kesimler yapabilmek için ama 48 dişli testere bıçağının fiyatı 121 TL iken 54 diş satın almak isterseniz 19 cm çapındaki bir testere bıçağı için 206 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Sonuç olarak fiyat performans açısından değerkendirme yaparak 48 dişli testere bıçağı seçimi yaptım ve mantıklı bir seçim yaptığımı düşünüyorum.

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Hesaplı ve kaliteli çalışma tezgahı tavsiyesi

bkz: Domino (Dübel Frezesi) Nedir ve Nereden Satın Alınabilir?

bkz: Biscuit Joiner Nedir ve Nereden Satın Alınabilir?

bkz: Demir profil ile ahşap bağlantısı nasıl yapılır?

bkz: Kavela deliği açmak için hangi matkap ucu kullanılır?

famous

10.04.2021 19:24

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 10 Şubat 2022 01:51
  0

  sen istiyor temiz ahşap kesimi, kullanacak çok diş. ne kadar çok diş de o kadar para demek ama

 • 19 Kasım 2021 01:52
  0

  diş sayısı ne kadar çok olursa o kadar temiz bir kesim yapması beklenir zaten, ama diş sayısı arttıkça o metallerin üretimi de zorlaştığı için fazla dişli kesiciler daha pahalıya satılıyorlar. bu yüzden çok ince işçilik yapmıyorsanız optimal bir diş sayısında bir testere alabilirsiniz.

 • 30 Haziran 2022 23:38
  0

  instagram'da karşıma sürekli çıkan bir video var, dekupaj testere ile kesim yapıldığında altta ve üstte çentikler ortaya çıkıyor. ama önce maket bıçağı ile ahşap üzerinde bir çizik atıp ondan sonra kesim yapıldığında bu çentiklenme olmuyor. bu bilgi belki işinize yarar

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Temiz ahşap kesimi yapabilmek için kaç diş testere bıçağı kullanmak gerekir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.