5.00 / 1 oy

Kedi Tüyleri ile Başa Çıkmak için Çözüm Önerileri

Evde tatlı mı tatlı bir kedim var ve kendisiyle birlikte kedi bakımını da öğrenmiş oluyoruz (bkz: Kedinin Kakasının Poposunda Kalması Normal mi?). Ama son zamanlarda tüy dökmeye de başladı ve evde köşe bucak yumak yumak tüyler toplamaya başladım. İnternette tüy dökme probleminin önüne geçmek için kedilerinin tüylerini tıraş eden insanlar da çok sayıdalar ama ben kedilerin doğal tüy döngülerine müdahale etmeme yanlısı olduğum için elimden geldiğince alternatif çözümler üretmeyi planlıyorum.

Şimdilik iki çözüm buldum ve ilk dönemlere göre biraz daha rahat ettiriyor. İlk çözümüm, tüyler daha dökülmeden önce kedinin üzerinden kedi eldiveni ve kedi tarağı gibi kullanışlı ürünlerle toplamak. Her gün bu işlemi yaptığınızda sorunun yarısından çoğu daha başlamadan cidden çözülmüş oluyor. İkinci çözümüm ise henüz sipariş vermemiş olsam da bir robot süpürge siparişi vermek. Özellikle şu iki yazı beni çok ikna ettiği için muhtemelen ben de aynı ürünü sipariş edeceğim: bkz: Xiaomi robot süpürgeden her gün çıkan toz ve pislik miktarı ve Tüylü Köpek Beslenen Ev İçin Robot Süpürge Tavsiyesi.

Bu arada beslenme, vitamin takviyeleri ve kullanılan yemler de kedilerin tüy dökmelerine neden olan diğer unsurlar, bu yüzden kediniz çok sevse de maalesef bazı yemleri yarıda bırakarak başka yemlere geçmeniz gerekebilir. Özellikle tavuk etli yemler kedilerde tüy dökümünü hızlandırıyor.

Kedilerin tüy dökme sorunları konusunda ben kendi bulduğum çözümleri paylaştım, benden daha deneyimli kedi severler belki bana ve bu sayfaları okuyanlara başka yöntemler de önermek isterlerse diye konuyu soru olarak açtım, herkese sevgiler.

Not: Bugün açtığım bir diğer konu için bkz: Kedi kumunu kaç günde bir yenilemek gerekir?

bennu

18.12.2020 04:01

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 27 Haziran 2022 05:25
    0

    içini düzenli olarak temizlemezseniz bu tüyler robot süpürgenizin canına ot tıkayabilir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kedi Tüyleri ile Başa Çıkmak için Çözüm Önerileri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.