5.00 / 1 oy

Çiğ Fındık Nasıl Çimlendirilir ve Ekilir?

Çok kişi fark etmese de marketlerden çiğ olarak satın aldığımız çiğ fındıkları da evimizde çimlendirebilir ve ekerek bir süre sonra fındık ağacına dönüşmesini sağlayabiliriz. Bunun için elbette fındığın çiğ olması gerekiyor, kavrulmuş fındıkları çimlendirmek mümkün değil.

Kabuklu çiğ fındığı çimlendirerek ekmek için öncelikle bir çimlenme alanı oluşturmalıyız. Bu çimlenme alanı için de çocukluğumuzda yaptığımız gibi bir bardağın içerisine nemli pamuk ya da peçete doldurup aralarına çiğ fındıkları kabukları ile koyabilir ve bardakların içinden çimlenmelerini gözlemleyebiliriz.

Fındıklarınız çimlenirken, onları sıcak bir yerde tutmamalısınız. Örneğin çimlendirmek için hazırladığınız fındıklarda bozulma, kötü koku ve mantar gözlemliyorsanız bu problemin sebebi aşırı sıcak ortamda çimlendirme yapıyor olmanızdır. Bunun yerine evinizde güneş almayan serin bir yerde ya da gerekirse buzdolabında fındıklarınızı çimlendirebilirsiniz.

Ektiğiniz fındıkları isterseniz kabuğu ile birlikte de tümüyle çimlenmek üzere ekebilirsiniz ama çimlenecek olan tohum, kabuğun içindeki fındık olduğu için kabuğu kırması belli bir süre zaman alacaktır. Bunun yerine kabuğundan incitmeden fındığın içini çıkartarak doğrudan çimlenmeye bırakırsanız süreç daha da kısalmış olur.

Fındıklarınız çimlendikten sonra gerekli besin ihtiyaçlarını alabilmesi için onları kökleri aşağı bakacak şekilde toprağa ekebilirsiniz.

 

Önceki bazı diğer benzer yazılarım için;

bkz: Kekik bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Saksı çiçeklerinin sinek yapmasını engellemek

bkz: Aloe Vera dalları neden kararır ve çözümü nedir?

bkz: Perlit Nedir?

bkz: Çiçekler hangi saatte sulanmalıdır?

bkz: Bitkilerin yaprakları neden kararır?

eliff

26.04.2021 09:15

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çiğ Fındık Nasıl Çimlendirilir ve Ekilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.