5.00 / 1 oy

Nohut saksıya nasıl ekilir?

Taze nohut yemeyi seven birisi olarak saksıda nohut yetiştirmeyi çok severim. Hem kolay yetişen ve nazlı olmayan bir bitki olması, hem de çok kolay yetişmesi nedeniyle sizlere de tavsiye etmek ve saksıda nohut yetiştirmenin ne kadar kolay olduğunu anlatmak için yeni bir soru başlığı açarak bilgi vereyim istedim.

Nohut ekmek için seçeceğiniz saksı, mümkünse yayvan ve yüksek bir saksı olmalı. Nohut kökleri derinlere inebildiği için en azından 50 cm ve üzeri bir saksı kullanmanız daha derine inen kökler oluşmasını sağlar ve daha çok kök salan bitki de daha iyi gelişir.

Nohutunuzu geceden suda dinlendirdikten sonra ya da doğrudan toprağa 2-3 cm kadar derinliğe ekebilirsiniz ve üzerine can suyu verebilirsiniz. Nohut fazla su istemez, bu yüzden çok fazla sulanmaktan da hoşlanmaz.

Nohutun çimlenmesi 10 gün içinde gerçekleşiyor, büyüyüp olgunlaşması ise yaklaşık 70-80 gün civarında oluyor. Yani şimdi nohutlarınızı ekseniz, 2-3 ay sonra taze taze saksıdan alarak yiyebilirsiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Çiğ Fındık Nasıl Çimlendirilir ve Ekilir?

bkz: Patates toprağa nasıl ekilir?

bkz: Leylandi tohumları ne zaman toplanır ve ekilir?

bkz: Saksıda Nane Yetiştirmek ve Nane Ekimi

bkz: Torf tek başına kullanılarak çiçek ekilir mi?

bkz: Gül Nereden ve Nasıl Budanmalıdır?

eliff

16.07.2021 22:19

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 27 Eylül 2021 09:47
    4

    nohutu saksıya ekerken dip dibe ekmemek gerekiyor, yoksa çıktıklarında da hepsi birbirine çok bitişik olarak çıkmış oluyorlar ve muhtemelen gelişmeleri ilerledikçe kökleri de birbirine toprağın altında girdiği için iki nohuttan da verim alamıyorsunuz. aralarında yeterli miktarda boşluklar bırakarak bir kurşun kalemin arkası ile nemli toprağa delikler açın ve nohutlarınızı bu deliklere bırakarak üstlerini toprakla örtün. tüm nohutlar çimlenmez, boş kalan yerlere de 10 gün sonra tekrar nohut ekebilirsiniz.

  • 9 Mayıs 2022 08:18
    0

    mesele nasıl değil ne zaman ekileceği, mesela bu aylar tam zamanı. 2-3 ay sonra taze nohutlarınızı yiyebilirsiniz. yazın sonunda ektiğiniz nohutlar olgunlaşmadan kurur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nohut saksıya nasıl ekilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.