5.00 / 1 oy

Sahanda Yumurta Nasıl Yapılır ve incelikleri Nelerdir?

Sahanda yumurta, kimileri için hazırlaması kolay öğrenci yemeği, kimileri için ise haftasonlarında kahvaltıda kendini şımartmanın lezzetli bir yoludur. Bana sorarsanız sahanda yumurta yapması kolay ama çok iyi yapması zor bir yemektir. Bu anlamda kendince denemeler yaparak daha lezzetli bir sahanda yumurta pişirebilmek için kafa yormuş bir kardeşiniz olarak bilgi ve deneyimlerimi paylaşmak isterim.

Sahanda yumurtanın en önemli özelliği kıvamıdır. Sarısı taze ekmek ile patlatılabilecek kadar sıvı, ama beyazı da içindeki mukus benzeri katmanlar bile tamamen pişecek kadar katı olmalıdır. Bu yüzden yumurtayı kırıp gidip bir ara gelip bakmakla lezzetli ve kıvamında bir sahanda yumurta hazırlamak mümkün değildir. Sahanda yumurta ilgi ister, başında beklenilmesi ve sürecin iyice gözlemlenmesi gerekir.

Sahanda yumurtanın isminin nereden gelindiği atlanıyor ama sahan demek bir çeşit tava türüdür ve sahanda yumurta yemeği adını buradan almaktadır. Sahan, hem sahanda yumurtanın pişirilmesinde ve hem de sunumunda son derece büyük bir etkiye sahiptir.

Sahanda yumurtayı daha da lezzetli yapmak için öncesinde biraz margarin atarak erimesini beklemeniz ve yumurtaları da sonrasında kırmanız önerilir. Yumurtanın sarılarını dağıtmamaya özen göstererek kırmak ve pişirirken de sadece beyazların arasına delikler açarak aralarının iyice pişmesi sağlanır. Sarıları hiç bozulmadan pişirilmeli ve tercihen taze ekmek ile yeme aşamasında patlatılmalıdır.

Sahanda yumurtayı bir üst seviyeye çıkaran detaylar ise üzerine eklenen baharatlarda gizlidir. Tuz ve taze çekilmiş karabiber zaten olmazsa olmazdır, ama sadece sarılarına eklenen kimyon, tüm yumurtalara eklenen yenibahar, isot ve safran sahanda yumurtayı mükemmel bir seviyeye taşır.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer başlıklar için;

bkz: Marketlerde satılan en kaliteli yumurta markası hangisi?

bkz: Yumurta ile güzel giden baharat tavsiyeleri

bkz: Beyaz yumurta ile kahverengi yumurta arasındaki farklar nelerdir?

bkz: Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?

bkz: Yumurta Dolapta Bozulmadan Kaç Gün Durur?

bkz: Poşe Yumurta Nedir?

akellecioglu

22.05.2021 13:45

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sahanda Yumurta Nasıl Yapılır ve incelikleri Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.