5.00 / 1 oy

Poşe Yumurta Nedir?

Yumurta tüketiminin beslenmedeki yeri tartışılmaz (bkz: Bir yumurtada kaç gram protein vardır?) (bkz: Bir yumurtada kaç gram protein vardır?), ama yumurtayı nasıl hazırlayacağınız ve yiyeceğinizin hem lezzet hem de diyetiniz açısından çok şeyi fark ettirebilir. Bu nedenle son yıllarda hem lezzetini koruması, hem de besin değerlerini kaybetmeden sofraya gelmesi için çok sık kullanılan poşe yumurta pişirme tekniği konusunda bilgisi olmayanlar için birazcık bilgi vermek istedim. Bu arada poşe yumurta ile çılbır da tam olarak aynı şey değil, bu sorunun yantını da en sonda bir başlık altında anlatmaya çalışacağım.

Poşe yumurta, yumurtanın kaynar su içinde kabuksuz olarak pişirilmesidir, tam olarak poşe yumurta hazırlama tarifi de şu şekildedir:

- Kaynar suyun içine birkaç damla sirke ve tuz ekleyin

- Yumurtanızı başka bir kasede kırdıktan sonra kaynar suyun içine ekleyin ve her seferinde tek bir yumurta olacak şekilde pişirin

- 2 ile 3 dakika arasında yumurtanızın tercih ettiğiniz pişme derecesine göre su içinde pişmesini bekleyin ve en sonunda da altı delikli bir kaşık (kevgir) ile alarak servis edin.

Poşe yumurtada yumurtanın sarısı çok cıvık olacak ya da çok katı olacak diye katı kurallar yoktur, poşe yumurta bir yumurta pişirme tekniğinidir ve tekniğin girdileri zaten belli olduğu için istediğiniz kıvamda çıkartıp yumurtanızı yiyebilirsiniz, mesela ben kayısı kıvamında hafif akışkan sarısı olan bir poşe yumurta kıvamını sevdiğim için 2-3 dakika aralığında bu kıvamı yakalamayı tercih ediyorum.

Not: poşe yumurtanıza farklı şekiller de verebilirsiniz, bunun için streç film kullanabilirsiniz. Kaynar su içinde streç film kullanmayı sağlıksız bulan kişiler yumurtayı kaynar suya eklemeden önce bir tahta kaşıkla girdap oluşturarak yumurtanın bu girdap içinde top şekil almasını da sağlayabilirler.

 

Çılbır ile Poşe Yumurta Arasında Ne Fark Var?

Çok basit, çılbırda da poşe yumurtada olduğu gibi poşe yumurta hazırlanır ancak servis aşamasında üzerine kırmızı biberli, tereyağlı ve sarımsaklı bir yoğurt ile servisi yapılır.

apsn

20.12.2020 17:26

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Poşe Yumurta Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.