5.00 / 1 oy

Tuz Bozulur Mu?

Bu sorunun yanıtını bir süredir evdeki eski tuzlar için merak ediyordum ve internette bir süre araştırma yaparak aydınlandıktan sonra buradan da tuzun son kullanım süresi var mıdır yok mudur merak eden kişilerle paylaşmak istedim.

Evlerindeki gıdalar bozulmasın diye tuzlama alışkanlığı olan bir mutfak kültürümüz var, bu yüzden tuzun kendisinin bozulup bozulmadığı sorusunun yanıtı bu açıdan da merak ettiriyor. Marketlerden satın alarak sofralarımızda kullanabildiğimiz deniz tuzu, kaya tuzu, iyotlu tuz vb. gibi farklı tuz çeşitleri var. Hatta sitede de tuz hakkında yazılan yazılara bakarken şu içerikleri buldum;

bkz: Nusret'in Kullandığı Deniz Tuzu Nedir?

bkz: Mükemmel Tuz Tavsiyesi - Fleur De Sel

Yani artık tuz dediğimiz ürün bir olmaktan çıkmış, piyasada farklı türden satılan tuzlar arasından insanlar seçim yapar duruma gelmişler. Evinizdeki tuzun cinsine göre siz de tuzun bozulup bozulmadığı konusunda dikkatli olmalısınız. Marketlerde satılan tüm ürünler gibi tuzların da üzerlerinde birer son kullanma tarihi yazıyor. Ama gerçek kaya tuzlarının bozulma gibi bir durumları yok, yıllarca rahatlıkla yiyebilirsiniz. Ama iyotlu tuzlarda ise üzerlerindeki son kullanma tarihlerine bağlı kalmak ve son kullanma tarihi dolan iyotlu tuzları artık kullanmadan atmak gerekiyor.

mimoza2727

03.11.2020 16:47

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 18 Ocak 2022 08:58
    0

    iyotsuz tuz bozulmaz diye biliyorum ben de ama açıp bilimsel bir makale okumuşluğum da yok, bunlar hep genel kültür

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tuz Bozulur Mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.