5.00 / 1 oy

Mantar sebze midir et midir?

Dün mısırın meyve mi yoksa sebze mi olduğu konusunda kendi merakımı gidermiştim, bugün de merak ettiğim bir diğer besin olan mantarın sebze olup olmadığını araştırarak bilgi vermek için bu başlığı açıyorum.

Mantarın meyve olması zaten söz konusu değil, çünkü mantar ağacı gibi bir ağaç türü bildiğim kadarıyla yok. Asıl soru, mantarın sebze olup olmadığı ama mantarlar herhangi bir bitkiden de çıkmadığı için sebze olarak nitelendirmek de doğru değil. Mantarın et olup olmadığına bakacak olursak mantar hayvansal bir ürün de olmadığı için zaten et olmasına da imkan yok. Peki o zaman mantar tam olarak nedir ve nasıl kategorize etmek gerekir?

Mantar, bilimsel kaynaklara göre de bağımsız bir yaşam formu olarak nitelendiriliyor. Doğada bulunması onun ot olması anlamına gelmiyor, farklı türlerden mantarlar farklı ortamlarda yetişebiliyor. Ayrıca çok farklı türlerde mantarlar da var ve tüm mantarlar da yenilebilir değiller, hatta bir kısmı da ciddi derecede zehirliler.

bkz: Köygöçüren mantarı nasıl anlaşılır?

Mantar, protein içermesinden dolayı mantar yiyen kişilerde et yeme benzeri bir his uyandırdığı için ete benzetildiği de oluyor, ancak mantar elbette bir et türü değil.

Doğadaki canlıların kategorize edilmesinde bitkiler ve hayvanlar gibi mantarlar da bağımsız bir kategoriye sahiptirler, bu yüzden mantarlar aslında mantar kategorisine aittir. Mantarlar altında da farklı mantar türleri yer almaktadır ama mantar nedir sorusunun yanıtı, aradığımız şekli ile yine mantardır.

 

Editör editi: sitede yer alan benzer bazı diğer başlıklar için;

bkz: Mısır meyve midir sebze midir?

bkz: Mangalda pişirmek için sebze önerileri

bkz: Kereviz meyve midir sebze midir?

bkz: Topraksız tarım ile hangi meyve ve sebzeler üretilebilir?

bkz: Kanlıca Çıntar Mantarı Nasıl Pişirilir?

bkz: Kültür Mantarı mı Kestane Mantarı mı Daha Lezzetli?

pakturk

02.05.2021 11:23

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mantar sebze midir et midir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.