5.00 / 1 oy

Kuzu Külbastı Nedir ve Nasıl Pişirilir?

Danalar hakkında çok yazı yazdık, biraz da kuzu etlerinden bahsedelim. Külbatı, kuzu butunun yan üst kısmından çıkan bir et türüdür. Hatta meşhur Tom ve Jerry bifteği de buradan farklı bir kesim yapılarak çıkmaktadır. Ama kasabınız muhtemelen önceden kestiği etlerde külbastı olarak bu kısmı dilimlediği için reyonlarda külbastı olarak görürsünüz. Orta yağlı, yumuşak ve lezzetli bir yer olduğu için kuzu şiş olarak da kullanabilirsiniz.

Ben külbastıyı bol baharatlı olarak tavada ya da mangalda pişirmeyi tercih eden birisi olarak kendim buttan dilimliyorsam ince dilimliyorum, kasaptan alıyorsam da ince dilimlenmiş olanlarını tercih ediyorum. Bunu yapma sebebim ise külbastıyı kalın dilimiediğimde içini pişirmek için ters mühürleme gibi işlemler (bkz: Ters Mühürleme ile Nasıl Kalın Et Pişirilir?) yapmak istemiyor olmam. İncecik dilimlettiğiniz külbastıları döküm tavaya ya da döküm ızgaraya atarak izini verirken içinin de pişmesini sağlayabilirsiniz veya isterseniz katlayıp şişe bile takarak şiş külbastı olarak hazırlayabilirsiniz.

bostonlu

27.10.2020 21:55

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Haziran 2022 06:53
    0

    ince bir et olduğu için kolay pişiyor, içinin çiğ kalması durumu olmuyor. tercihen döküm bir tava kullanmanızı tavsiye ederim

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuzu Külbastı Nedir ve Nasıl Pişirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.