5.00 / 1 oy

Kuzu Eti Nasıl Marine Edilir?

Önceki ilgili yazım: Mangalda pamuk gibi kuzu şiş yapmanın sırları

Hafta sonuna kuzu şiş yapayım dedim ama kuzu şişi lokum gibi yemek istiyorsanız 2 gün önceden marine etmelisiniz ki et iyice yumuşasın. Hatta ıslak ya da kuru dinlendirilmiş et almak gibi bir imkanınız varsa etiniz tam lokum olur ama bulunduğunuz yerde bu hizmeti veren bir kasabınız yoksa benim gibi eti marine edebilirsiniz.

Eti marine etmek demek aslında etin sert olmasına yol açan sinirleri ve bağ dokularını çürütmek, ama eti bu esnada bozmamak gibi düşünülebilir. Bu işlem için gerekli malzemeler:

- Süt

- Soğan suyu (soğanı çok ince doğradıktan sonra elinizle sıkabilirsiniz)

- Sirke

- Baharatlar (kırmızı toz biber, isot, karabiber, kimyon, sarımsak tozu)

Çukur bir tabak alarak başlıyoruz. Ben sirke kokusunu hiç sevmediğim için sirkeyi 2 yemek kaşığı kadar koyuyorum, süt ise bu karışımın temel bileşeni. Üzerine soğan suyunu da ilave ettikten sonra baharatları da karıştırarak (etin suyunu salmaması için tuz koymuyorum) eti içine ilave ediyorum ve bu karışımın altında kalacak şekilde miktarını ayarladıktan sorna ağzını hava almayacak şekilde kapatarak 2 gün buzdolabına kaldırıyorum. Adım adım bu işlemleri uygularken fotoğraf da çektim ve aşağıda paylaşıyorum, denemek isteyen arkadaşlar az bir miktar eti hiç marine etmeden, kalanı da marine ederek aynı şartlarda pişirip aralarındaki farkı inceleyebilirler. Eti gerçekten pamul gibi yapıyor ama bu süreyi uzatmamaya özen gösterin yoksa et tamamen bozulur ve zehirlenme tehlikesi ortaya çıkabilir.

et süt marinekırmızı et marine etmek

kuzu eti marine etmek

et marine etmek

volkanoxfb

10.07.2020 19:07

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 30 Ocak 2022 09:36
    3

    asitli bir bileşen olması çok önemli ki etin çürüme işlemi hızlansın ve böylece yumuşama işlemi gerçekleşsin. soğan suyu, sirke vb. bileşenler bu sebeple marinasyonda çok önemli ama dozunu kaçırırsanız bu sefer de etin tadını bozarsınız

  • 9 Temmuz 2022 13:12

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuzu Eti Nasıl Marine Edilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.