5.00 / 1 oy

Bamya Tohumu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Babamın kilolarından dolayı dizlerinde artık rahatsızlıklar oluşmaya başladı, bu durumda neler yapılabilir diye araştırma yaparken internette bamya tohumunun özellikle eklemlere çok iyi geldiği konusunda yazılar gördüm ve normalde bu tür bilgilere itimat eden birisi olmamama rağmen bir şans vermek istedim. Yakın tarihe kadar hiç bilinmeyen, bir süredir de faydaları anlaşıldığından beri çokça talep gören ve aktarlardan bulunabilen küçük yeşil top şeklindeki tohumlarmış. 1 kilosunu 50 TL gibi bir fiyata aktardan satın aldım ve bir aydır da babam bu bamya tohumlarını tüketiyor.

Aktardığı kadarıyla gözlemleri şu şekilde:

Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

- Diz ağrılarının nispeten azaldığını söylüyor. İnternette de bamya tohumunun dizlerdeki sıvı kaybını azalttığı yönünde bilgiler var. Açıkçası dizlerdeki sıvı ölçümünü yapamadığım için bu yönde olumlu ya da olumsuz bir etkisini bilemiyorum ama dizlerdeki ağrıların azalmasına yol açtığını bizzat babamdan öğrenmiş oldum.

- Bağırsakları çalıştırıyor, hareketsiz bünyeler için özellikle bu özelliği çok faydalı oldu

- Bamya tohumunun tok tutma özelliği de var deniyor ama bizde bu durum pek gerçekleşmedi, aynı yeme düzenini sürdürdük ve iştahsızlık da yaşamadık

- Bir yan etkisini görmedik, alerjik durumu olanlar olabilir mi bilmiyorum ama bamya alerjisi de açıkçası hiç duymadım. Yine de bünyenize göre kontrollü olarak denemenizi tavsiye ederim.

- Şeker hastalığı (diyabet) konusunda da faydaları olduğu söylenmiş, bizde diyabet gibi bir sağlık sorunu olmadığı için bu yönde bir şifasını gözlemleyemedik. Ama kan şekeri konusunda faydalarını diyabet olup da bamya tohumu kullananlar varsa daha doğru bir şekilde yazacaklardır.

 

Bamya Tohumu Nasıl Yenir?

Bamya tohumunun nasıl tüketilebileceği konusunda kesin bir bilgi internette yok, sonuç olarak doğanın sunmuş olduğu bir tohumu kendi sisteminize şifa amacıyla alıyorsunuz. Ben tohumu tüm olarak yutma fikrini sevmediğim için öğütmeyi tercih ettim. Yenilebilirliğini artırmak için de şu şekilde bir bamya tohumu kürü hazırladım ve bu kürü babamda her sabah kahvaltıdan sonra bir kere hazırlayarak verdim.

- 15 adet bamya tohumunu (boyutları zaten aşağı yukarı aynı) baharat ezicisi ile ya da mutfak robotu ile ezin

- İçine yutulmasını kolaylaştırması amacıyla tatlı ya da tuzlu bir yan gıda bulun. Ben bal ile birlikte karıştırıp vermeyi denedim ve faydasını gördüm. İnternette zeytinyağı ile hazırlayanlar da var ama bu şekilde tüketilmesi çok zor olduğu için tatlı bence daha güzel bir ikili oldu. Her ikisini de iyice karıştırıp servis ettim ve yerken de keyif aldı.

Diyabet gibi rahatsızlıkları olanlar ise zeytinyağı ile olan kürü hazırlayabilirler, ya da direk olarak top şeklinde üzerine su içerek de yutmayı deneyebilirler.

kaderim

03.01.2021 12:06

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bamya Tohumu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.