5.00 / 1 oy

Tartare de boeuf nedir ve nasıl hazırlanır?

Tartare de boeuf (steak tartare), tartar bifteği anlamına gelen bir Fransız yemeğidir. Tartar bifteğini ilginç yapan unsur ise bizim damak tadımıza pek yakın olmaması ve yarı çiğ et ile hazırlanmasıdır. Aslında tam olarak çiğ et demek doğru olmaz,  Tartare de boeuf hazırlanırken bizim yemeklerimizi terbiye ederken kullandığımız asitli sıvılar (sirke, limon ya da tartare gibi).

Tartare de boeuf hazırlamak için tercihen dana eti kıyması kullanılır ve iki kere çekilmiş bir kıyma tercih edilir. Kıymanın üzerinde hafif bir göçük açılarak bu boşluğa bir yumurtanın sarısı yerleştirilir. Pişirilme konusunda ise asitli bir sıvı içinde hafif çiğ kalacak şekilde çok az pişirilir.

Bizim sitelerde yer alan tariflerde çok fazla malzeme ve iyi pişirme dereceleri ile aslında farklı bir yemek hazırlanıyor, çünkü bizim damak tadımıza pek uygun bir yemek olduğunu söylemek biraz zor. Kırmızı eti az pişmiş yemekten zaman zaman keyif alsam da kıymanın iyice pişirilmesinin daha sağlıklı olduğuna dair çok araştırma okudum. Bu sebeple tadına meraktan bakmış olmakla birlikte bir daha Tartare de boeuf sipariş edeceğimi sanmıyorum. Ama benim sevmemem, kötü bir yemek olduğu anlamına da gelmez, Fransız'ların geleneksel mutfağında yeri olan ve çok da müptelası olan bir yemek.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Kuzu ön kol incik mi arka kol incik mi daha lezzetlidir?

bkz: Kuzu Beyti Sarma Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bkz: Fırında Kuzu Şiş Nasıl Yapılır?

bkz: Dana etinin en lezzetli yeri neresidir?

bkz: Pançeta Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Güngörmez Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

frekans

03.05.2021 18:59

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tartare de boeuf nedir ve nasıl hazırlanır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.