5.00 / 1 oy

Kuru Fasulyenin gazı nasıl alınır?

Yaygın inanışa göre kuru fasulye gaz yapan bir baklagiller türüdür. Bu özelliği ile de türlü fıkralara ve şarkılara bile konu olmuştur. Ben bugün sizlere fasulyenin doğru hazırlanma sürecinden geçerek gaz yapmamasını nasıl sağlayabileceğinizi göstermek istiyorum.

Çoğu yemeğin aksine, kuru fasulye karar verip de hadi yapalım deyip dolaptan çıkartıp hazırlanabilecek bir yemek değil. Hazırlanamaz mı derseniz hazırlanır elbette ama fasulyenin içinden gazını allmazsanız yedikten sonra bu size hazım zorluğu gibi zor anlar yaşatabilir. Bunun için fasulyenin içinden gaz alma sürecini yazmak istedim.

1. Yemek istediğiniz kadar kuru fasulyeyi 24 saat öncesinden iyice yıkayın ve yabancı maddeleri ayıklayın

2. Fasulyeleri suya bırakın ve 24 saat bekleyin

kuru fasulyenin gazını almak

3. 24 saat suda bekleyen fasulyeyi, suyunu değiştirerek haşlayın. Haşlama esnasında fasulye, beyaz köpükler üretecektir. Köpüklenme işlemi sona erinceye kadar haşlamaya devam edin. Sonrasında fasulyeyi yüzgeç ile süzün ve soğuk su ile yıkayın.

kuru fasulye gazını almak

Probiyotik yoğurt kullanmak gibi alternatif kuru fasulye gazı alma tekniği kullananlar da var ancak ben gerek olmadığını düşünüyorum. En azından şimdiye kadar bu yukarıda yazdığım gaz alma süreci benim ve yemek yaptığım herkes için fazlasıyla yeterli oldu.

sebnem

30.10.2019 00:54

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 14 Haziran 2020 05:02
    4
    Öncelikle 1 geçe önceden suda bekletin, ertesi gün o suyu değiştirip yeni suda bekletin. Pişirmeye yakın önce kurufasulyeyi kaynayıp üstünde köpük olana kadar kaynatın. Çok fazla haslanmasina izin vermeyin. Sonra temuz şu ile pişirme işlemini yapabilirsiniz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuru Fasulyenin gazı nasıl alınır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.