5.00 / 1 oy

Uğur böcekleri bitkilere zarar verir mi?

Balkonumda çeşitli mazı türü leylandi ve limon servi gibi bitkiler var. Dün akşamüstü bitkilerin durumlarını kontrol ederken bitkilerin üzerinde çok sayıda uğur böceği gördüm. Her bir ağacın üzerinde 4-5 tane uğur böceği var. Bu tabi ilk gördüğümde çok hoşuma gitti ama sonra bu kadar uğur böceğinin şehir ortasındaki mazı bitkilerinde ne aradıklarını merak ettim. Bitkilerin üzerlerindeki bal gibi sıvıları almaya gelseler uğur böcekleri bildiğim kadarıyla bal yemezler, ortada arı da yok zaten. Peki insan olarak şans getirdikleri şeklinde üzerlerine yüklediğimiz anlam dışında acaba uğur böcekleri bitkilere zarar verirler mi, yapraklarını yerler mi ya da gövdeleri ile ilgili neyi seviyorlar da bu kadar mazı türü bitkide toplanıyorlar?

uğur böceği

sedef

22.04.2020 07:24

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 28 Mayıs 2020 16:06
    34

    tam tersi, uğur böcekleri bitkilerin üzerindeki zararlı mantar ve böcekleri yiyerek beslendikleri için aslında bitkilerinize faydası var. unlu bit gibi zararlılardan bu şekilde kurtulmuş oluyorsunuz, şanslıysanız daha fazla uğur böceği gelir çiçeklerinize.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Uğur böcekleri bitkilere zarar verir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.