5.00 / 1 oy

Nifty testi mi Amniosentez mi daha garantili sonuç verir?

Bugün merakımı gidermek için bir kadın doğum uzmanına nifty testinin mi yoksa amniosentez (bkz: Amniosentez Nedir?) mi daha kesin sonuç verir diye sordum. Sorunun yanıtı amniosentezmiş. Peki o zaman neden nifty diye bir test var diye sorunca, düşük riskine bağlı olarak bazı gebelilk durumlarında amniosentez yaptırmanın mümkün olamayabildiğini anlattı.

Nift kan alınarak yapılan bir test, ama Türkiye'deki laboratuvarlarda nifty testi yapılamadığı için kan analizi için alınan örnekler uçakla yurt dışına gönderiliyor ve bu da hem zamansal, hem de maddi açıdan belli bir maliyet anlamına geliyor. Amniosentez ise annenin karnındaki sıvıdan örnek alınarak yapılan bir test ve Türkiye'de yapılabiliyor. Yine çok ucuz denemez (4.000 TL fiyat aldım) ama kromozomlara bağlı hastalıkların tanısını koymak için daha kesin tanılar koyabilme özelliği olduğu için bana daha mantıklı geldi.

Not: Konu hakkında hem öğrendiklerimi paylaşmak, hem de bu konularda bilgi paylaşımı yapılabilmesini mümkün kulabilmek için bu başlığı ekledim.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Amniosentez Yaptırmak Riskli midir?

bkz: Hamile iken kedi beslemek riskli midir?

bkz: Gebelikte alınması gereken günlük folik asit miktarı ne kadardır?

bkz: Gebelikte SMA testi kime yapılmalıdır? sadece anneye yapılması yeterli olur mu?

bkz: Hamile kişiyi doğuma götürmek için ambulans çağırılabilir mi?

bkz: Hamilelik toplam kaç hafta sürer?

leylaa

13.10.2021 21:27

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 4 Mart 2022 18:20
    0

    sorunun cevabı amniosentezdir ancak amniosentezi uygulayacak hekimin çok iyi olduğuna emin olunmalıdır çünkü minimal de olsa bir risk söz konusu

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nifty testi mi Amniosentez mi daha garantili sonuç verir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.