5.00 / 1 oy

Hamile iken kedi beslemek riskli midir?

Hamilelik döneminde, kedi ve köpek besleyen kadınların düşük yaptıklarına dair uzun yıllardan beri gelen bir bilgi var ama bu bilgiyi biraz araştırınca kedi ya da köpek seven herkes düşük yapar genellemesini yapmak doğru değil. Her ne kadar ortada gerçek anlamda bir risk varsa da, kediye dokundunuz diye bir anda hamileliğiniz düşük ile sonlanacak diye bir şey de yok.

Problem, kontrolleri yapılmayan kedi ve köpeklerdeki bakterilerin anneye geçebilmesinden kaynaklanıyor. Bu bir risktir, ancak kediye dokunur dokunmaz da her tarafınızı bakteriler sarmaz. Öncelikle sevdiğiniz kedi ya da köpek, aşıları eksiksiz yapılmış ve sağlıklı koşullarda beslenen bir hayvan ise zaten risk azalıyor. Ama sokak kedilerinde ya da köpeklerinde aşılanma işlemleri yapılmadığı ve beslenmelerinde de çiğ et gibi bakteri üremesine sebep olabilecek besinler olduğu için bu risk artıyor.

Kedi ve köpeklerin bünyelerindeki bakterilerin gebelik dönemindeki anneye bulaşması, olası bir düşük riski anlamına geliyor. Bu bakteriler ise hayvanların bağırsaklarında yer alır ve dışkıları ile birlikte dışarı atılır. Dolayısıyla hamile bir kadın için bir kedinin ya da köpeğin neden olabileceği en büyük risk, dışkısını yapmış olduğu topraktan kaynaklanabilir. Kedi ve köpeklerin tüylerinde bu bakteriler normal koşullarda yer almazlar, ancak dışkılama esnasında hayvanların dışkıları eğer tüylerine bulaşır ise o zaman zararlı bakteriler hayvanların tüylerine de bulaşacağı için bir risk durumu oraya çıkmış olur. Evde beslenen ve sürekli olarak yıkanan ve taranan kedi ve köpeklerde yine bu risk daha azdır ama sokak hayvanlarında doğal olarak daha fazladır.

Sonuç olarak gebelik döneminde her ne kadar çok sevseniz de kedi ve köpekleri uzaktan sevmek en güvenli yaklaşım olacaktır. Ancak elinize bir kedi değdi diye de düşük yapacaksınız diye bir durum yok. Son olarak eğer evinizde kendi kediniz ya da köpeğiniz var ise aşılarını ve temizliğini zamanında eksiksiz olarak yaptırmalı ve tuvaletini yaptığı toprağını da başkasından değiştirmesini rica etmelisiniz. Ancak bu süreçte evde kedi köpek beslenmemesi yine en güvenli yol olacaktır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer bağlantılar için;

bkz: Hamilelikte kusmalar kaçıncı haftada görülür?

bkz: Hamilelikte yapılabilecek sporlar nelerdir?

bkz: Hamileyken dinlenebilecek müzik tavsiyeleri

bkz: Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

bkz: Hamileyken Ne Yenmeli?

bkz: Hamileyken saç boyatmak zararlı mı?

oya

27.07.2021 20:19

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 10 Kasım 2021 12:27
  4

  toksoplazma konusunda eskiden insanlar bilinçli olmadıkları için çok ciddi sayılarda düşük durumları gerçekleştiğine dair de araştırmalar var. bugün insan olarak neyin neye ne kadar ne şekilde etki ettiğini bilebilmek için çok sayıda geçmiş veriye sahibiz ama bundan 1000 yıl önce de bir anne için yine bebeği aynı derece önemliydi ve ne böyle bilgi kaynakları vardı ne de gerçek anlamda bilimsel araştırmaya dayalı analizler. bugünün şartlarına şükretmek gerek.

 • 10 Kasım 2021 15:56
  4

  tıp biliminin geldiği nokta ve internetten bir bilgiye erişilebilirlik anlamında kesinlikle insanlık olarak altın çağımızı yaşıyoruz ama bence internet ortamında 10 yıl önce okuduğunuz bilgiler daha güvenilirdi. bugün haber siteleri bile en alakasız konularda bile içerik paylaşmaya başlamışlar ve bu içerikler de çoğunlukla hatalı bilgiler içeriyor. nitelikten ziyade nicelik olarak içerik üreterek daha önde çıkabilme savaşları sonucunda internette inanılmaz bir bilgi kirliliği var ve hepsi de içerikleri birbirlerinden kopyaladıkları için bir bilgiyi teyit edebilmek bile çoğu zaman maalesef mümkün değil

 • 10 Kasım 2021 17:49
  1

  hamileyken kedi beslemek, kedilerin içindeki toksoplazma bakterilerinden dolayı düşük riskini artıyor, peki doğumdan sonra emzirme sürecinde de toksoplazma yine riskli midir yoksa emzirme döneminde bu bakterilerin anne sütüne bir etkisi yok mudur bilen var mı?

 • 9 Mart 2022 09:42
  0

  evet risklidir, hatta beslemek gibi sevmek ve aynı ortamda bulunmak bile riskli olabilir. riske girmeye değmez, işinizi şansa bırakmayın

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hamile iken kedi beslemek riskli midir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.