5.00 / 1 oy

Gebelikte alınması gereken günlük folik asit miktarı ne kadardır?

Folik asit, uzmanlar tarafından gebelikten 3 ay öncesinden itibaren alınması önerilen ve gebeliğin de ilk trimester bitene kadar (kimi hekime göre 12. hafta, kimi hekime göre ise 14. hafta) (sonrasında multivitaminlere geçiliyor) alınması gereken bir takviye. Ancak folik asit kullanımı konusunda internetteki forumlarda çok fazla hatalı bilgi gördüğüm için bir başlık altında sadece bu soruya istinaden bilgi paylaşmak istedim.

Folik asit, kullanıldığı dönemde 400 miligram olarak alınmalıdır. Sonrasında geçilen multivitaminlerin içerisinde de yine folik asit zaten yer alıyor ve aşağı yukarı da biraz daha az olacak şekilde almaya devam etmiş oluyorsunuz.

Dolayısıyla az da olsa yeter ya da ne kadar çok o kadar iyi gibi yorumlara itibar etmemenizi ve her şeyi yeterince almanızı öneriyorum. Elbette tüm bu bilgileri her zaman hekiminize de sorarak onaylatın, internette inanılmaz bir bilgi kirililiği var maalesef.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Folik Asit Nedir ve En Fazla Hangi Gıdalarda Vardır?

bkz: Folik Asit ve Folat arasındaki fark nedir?

bkz: Amniosentez Yaptırmak Riskli midir?

bkz: Epidural Anestezi Nedir?

bkz: Şeker yüklemesi testi nedir ve neden yapılır?

bkz: Toksoplazma nedir ve toksoplazma belirtileri nelerdir?

mariadolores

17.08.2021 17:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gebelikte alınması gereken günlük folik asit miktarı ne kadardır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.