5.00 / 1 oy

Amniosentez Yaptırmak Riskli midir?

Öncelikle amniosentez (amniyosentez) hakkında bilgi sahibi olmak için bkz: Amniosentez Nedir?

Amniosentez esnasında ortaya çıkabilecek komplikasyonlar oldukça düşük olasılıklıdır, ancak yine de risk sıfırdır demek doğru olmaz. Amniosentez, ultrason eşliğinde yapıldığı için iğnenin bebeğe batması çok düşük bir olasılıktır, zaten hekim de bebeğin doğru konuma geçmesini beklemek ve en uzak olduğu esnada amniyon sıvısı alma konusunda son derece dikkatlidir.

Amniosentez işleminin riskini düşürmek için en önemli kriterlerden birisi, işlemin hangi aylarda yapıldığıdır. İlk aylarda risk daha yüksek olabilir ancak 15-20. ay aralığında çok daha düşüktür.

Bazı durumlarda amniyon sıvısında sızıntı olabilir, olası akıntılara karşı amniosentez işlemi sonrası yan etkiler gözlemlenmelidir ve olası şüphelerde hemen kontrol altına alınmalıdır. İğne deliğinin enfeksiyon kapması gibi bir durum da bu operasyonun hastane ortamında ve steril bir şekilde yapılması durumunda pek olası değildir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Epidural Anestezi Nedir?

bkz: Şeker yüklemesi testi nedir ve neden yapılır?

bkz: Toksoplazma nedir ve toksoplazma belirtileri nelerdir?

bkz: Montessori Nedir?

bkz: Gebelikte SMA testi kime yapılmalıdır? sadece anneye yapılması yeterli olur mu?

bkz: Hamileyken saç boyatmak zararlı mı?

mariadolores

13.08.2021 23:44

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 30 Ekim 2021 14:27
    21

    ben de fiyat yazayım da faydalı bir başlık olsun madem. 2021 yılı için hekimler amniyosentez işlemini yaklaşık olarak 3.000 - 4.000 TL gibi ücretlere yapıyorlar ve uygulama yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürüyor. sonrasında amniyon sıvısının hemen laboratuvara götürülmesi gerektiği için bu işlem kuryeler tarafından yapılmıyor ve tercihen aileler amniyosentezden çıkınca tüpleri kendileri teslim ediyorlar ve laboratuvarlar da 750 - 1.000 TL gibi bir ücret alıyorlar. ön tespitler hemen 2 gün içerisinde yapılıyor, diğer testlerin tamamlanması ise yaklaşık olarak 3 hafta sürüyor.

  • 30 Ekim 2021 11:22
    3

    amniyosentez esnasında detaylı ultrason cihazı ile bebeğin yeri görülebildiği için ve uzman operatör tarafından bilinçli bir şekilde karına elle bastırılarak iğnenin olduğu yere uzanabilmesi engellenebildiği için iyi bir hekim tarafından uygulanırsa çok düşük bir risk var. ama ucuza getirmek için altı üstü bir iğne ile sıvı çekme işlemi olarak değerlendirilerek yetkin olmayan kişiler tarafından yapılması durumunda risk de artacaktır ve bu şekilde uygulanması hiç de tavsiye edilmez.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Amniosentez Yaptırmak Riskli midir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.