5.00 / 1 oy

Akvaryumda Su Yüzeyindeki Yağ Tabakası Neden Olur?

Özellikle akvaryum aydınlatmasının açılması ile duygun su yüzeylerinde daha belirgin olan yağ tabakası benzeri bu yüzey, hareler şeklinde kendini belli eder. Hem akvaryumlarda, hem de sump gibi daha az göz önünde olan tanklarda bu bio-film katmanını görmek mümkündür. Bu yağlanmanın neden olduğunu, tehlikelerini ve nasıl giderilebileceğini kısa bir yazı ile anlatmaya çalışacağım.

Akvaryum yüzeyindeki yağlar nasıl ve neden olurlar?

Bu yağlanmanın temel sebepleri protein ve yağ atıkları ile dışarıdan bulaşan yağlardır. Sebepleri maddeler halinde kısaca sıralıyorum:

1. Tüketilmeyen ve zamanla suda biriken balık yemi artıkları

2. Kalabalık tanklarda suda çözünen balık pislikleri

3. Bakteri kültürlerinin bozulması

4. Ölen ve hemen tanktan alınmayan balıklar

5. Elimizden bulaşan yağlar

 

Akvaryum yüzeyindeki yağların zararları ve tehlikeleri nelerdir?

Akvaryum yüzeyinde yerleşen yağ tabakası balıklara ve bitkilere zararlı mıdır ya da tehlikeli midir derseniz evet zararlıdır çünkü suya dışarıdan oksijenin girmesini engeller. Akvaryum suyundaki oksijen seviyesinin azalmasının ise akvaryumdaki tüm canlılar ve bakteri kültürleri için zararı malumdur.

 

Akvaryum yüzeyindeki yağ tabakası nasıl temizlenir?

Gerekçelerini yazdığım tüm maddeler zaten düzenli bakımı yapılmayan tanklarda gözlenen durumlardır. Bu durumu aşmak için yapılması gerekenler de aşağıdaki gibidir:

1. Bol oksijenli bir akvaryuma ve hareketli bir su yüzeyine sahip olmak için gerekli ekipman düzeneğini kurmuş olmak.

2. Haftalık su değişimlerini ihmal etmemek (en az %10-15 düzeyinde değişim yapmak ve klorlu şebeke suyu kullanmamaya özen göstermek)

3. Elimiz yağlı iken akvaryuma sokmamak, deodorant&parfün gibi kimyasalların akvaryum suyuna uçmadığına emin olmak, mutfak gibi yağlı işleri yaptığımız yerlerde akvaryum kurmamak

4. Çok güneş alan bölgeler de hava sıcaklığı değişimleri ve aşırı yosunlanma sebebiyle olumsuz sonuçlara yol açar, bu yüzden akvaryum konumu gerekirse değiştirilmelidir

5. Akvaryumun fiziksel kapasitesini aşacak kalabalıklıkta sayıca balık beslememek

orhan47

14.02.2020 14:23

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Ekim 2021 01:17
    0

    suyun devirdaim yapmadığı, fazla hareketsiz kaldığı yerlerde de olur bu durum. muhtemelen havalandırma sirkülasyonunu artırdığınızda düzelecektir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Akvaryumda Su Yüzeyindeki Yağ Tabakası Neden Olur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.