5.00 / 1 oy

1. sınıf ahşap ile 2. sınıf kereste arasındaki fark nedir?

Kerestecilerde ahşap satın alırken aynı ağaçtan çıkan farklı fiyatlarda ve farklı kalitelerde oldukları belirtilen ağaçlar görürsünüz. İnternetten kereste sipariş ederken de yine bazı keresteciler, sattıkları kerestenin kaçıncı sınıf olduğunu yazma iyi niyetini gösterebiliyorlar.

Kereste satın aldığım bir yerde uzun yıllardır kerestecilik yapmakta olan bir büyüğüme 1. sınıf kereste ile 2. sınıf kereste arasındaki farkların ne olduğunu sordum. Temel fark elbette ağacın budaklı olup olmamasından kaynaklanıyor. Ancak kıymetli kereste, aynı zamanda çatlaksız ve iyi kurumuş ağaç anlamına da geldiği için kerestenin, ağacın hangi katmanından çıktığı da önemli. Ağaçlar da dıştan içe doğru kuruyorlar ve ilk kuruyan yerleri de hemen kabuklarının altı oluyor. Merkez bölgeleri ise en son kuruyan bölge, zaten bunu da kışın donmamak için uykuda suya salıyorlar.

Eğer kereste, ağacın hemen dış kabuğunun altından alındı ise hem iyi kurumuş, çatlamamış ve budaksız oluyor ve 1. sınıf kereste olarak ifade edilen keresteler de buradan çıkıyor. Bir katman altına indiğinizde yine nispeten kaliteli ve budaksız bir kereste alırsınız ki bu da 2. sınıf ahşaptır.

3. sınıf ahşap, ağaç gövdesinin hemen dışında kalan katmandır ve çok budaklı olur. Onun da altında ağacın suyunu da tuttuğu 4. sınıf kereste yer alır ki bu ahşapların çatlak olması da oldukça yaygındır.

Sonuç olarak her gördüğünüz herestenin aynı kalitede olmadığını ve uzun süreli kullanım için 1. sınıf kereste tercih ettiğinizden emin olmanız gerekir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Tik yağı ile ahşap yağı arasındaki farklar nelerdir?

bkz: Ahşapta çatlak tamiri nasıl yapılır?

bkz: Ahşaptan tutkal nasıl sökülür?

bkz: Ahşap için çivi dedektörü tavsiyesi

bkz: Eğri ahşap yüzeyi nasıl düzeltilir?

bkz: Ahşap parke rengi nasıl değiştirilir?

emirkan

12.09.2021 10:59

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
1. sınıf ahşap ile 2. sınıf kereste arasındaki fark nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.