5.00 / 1 oy

Elmayı soyarak mı yemeli soymadan mı yemeli?

Elmaların kabuklarının faydalarını yıllardır okuyoruz ama bir süredir de meyvelerin raf ömürlerini (saklama sürelerini) artırabilmek amacıyla yapılan işlemler ve meyvelerin üzerine sıkılan sıvıların uygulamaları da haber olmaya başladı. Elmaların kabukları artık elinize aldığınızda, üzerinde mum gibi bir tabakayla sanki plastik bir meyve tutuyormuşsunuz hissi vermeye başladı. Öyle ki, internette elma yıkama sıvısı adı ile satılan ürünler bile gördüm. Şimdi diyeceksiniz ki madem elmanın üretimi esnasında kullanılan ilaçlardan rahatsızsan organik elma ye, keşke bulsam da yesem. Öyle her zaman her yerde organik elma bulmak ne mümkün? Ayrıca hadi elmayı bulduk diyelim, kabuklu olarak tükettiğimiz diğer meyveler ne olacak? Durumu olup da organik olarak bulabilenler alıp da tüketse bile buna herkesin gücünün yetmesi ne mümkün?

Elmanın bu konuda ayırıcı bir özelliği olduğunu düşünüyorum çünkü elma, ağacında yetişiyorken ve elma ağaçlarına bahsettiğim iyi ya da kötü niyetli uygulamalar yapılıyorken bu etkiye direk olarak maruz kalan kısmı en dış katmanı olan kabuğu oluyor, bu kabukların da yıkama ile nasıl temizlenebileceği konusunda dediğim gibi endişeliyim. Peki bu elmaları acaba kabuğunu soyarak yemek daha mı sağlıklı olur yoksa elmanın asıl faydası kabuğundadır diyerek dakikalarca bastıra bastıra elmayı yıkayıp yine kabuğuyla yemeye devam mı etmeli?

ozge

20.09.2019 11:08

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 23 Eylül 2019 11:37
    0

    Elmayı iyice yıkadıktan sonra kabuğu ile yemek gerek ki kabuğundaki liflerden gerekli ölçüde fayda sağlanılabilsin. Hafiften dışında çürükler oluşmaya başlamış organik bir elma da televizyon karşısında film izlerken götürülebilececek şekilde kesilip temizlenerek kabuksuz olarak da yenebilir.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Elmayı soyarak mı yemeli soymadan mı yemeli?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.